Zakończenie roku szkolnego 2016/2017
Zakończył się rok szkolny. Spotkać można było w nim wszystko: zadowolenie, radość, satysfakcję z mniejszych i większych sukcesów, złość, gdy wyniki były niższe od tych, które były wymarzone.
czytaj więcej >>

23 czerwca 2017 roku w obecności Dyrekcji Szkoły i przedstawicieli Rady Rodziców uczniowie Zespołu Szkół nr 42 pożegnali rok szkolny. Pani Dyrektor Katarzyna Konczewska dokonała krótkiego podsumowania mijającego roku dziękując jednocześnie za całoroczną pracę i życząc udanych wakacji. Następnie dyplomy otrzymali uczniowie biorących czynny udział w życiu szkoły.
Po zakończeniu uroczystości uczniowie udali się z wychowawcami do klas.

Wycieczka krajoznawcza Kraków-Zakopane-Wadowice-Zator
W dniach 05-08 czerwca 2017 r. uczniowie Technikum Obsługi Turystycznej (klasa I, III i 2 uczennice z klasy II) uczestniczyli w wycieczce krajoznawczo-integracyjnej do Krakowa -Zakopanego- Wadowic i Zatoru.
czytaj więcej >>

W czasie wycieczki, której towarzyszyła piękna pogoda i super atmosfera uczniowie mieli okazję zwiedzić Katedrę Wawelską, Kościół Mariacki, Stare Miasto w Krakowie. Drugiego dnia wycieczki odbyliśmy wyprawę z przewodnikiem nad Morskie Oko, gdzie podziwialiśmy piękno Tatr. Kolejnego dnia wjechaliśmy kolejką na Gubałówkę, zwiedziliśmy również Zakopane (m. in . Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej na Krzeptówkach, kaplicę pw. Najświętszego Serca Jezusa, jedno z klasycznych dzieł stylu zakopiańskiego – zaprojektowaną przez Stanisława Witkiewicza, Cmentarz Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku, Willę Atma, Willę Koliba, Muzeum Tatrzańskie, Muzeum Kornela Makuszyńskiego, skocznię narciarską Wielką Krokiew) w którym uczniowie sprawdzali się w roli przewodników. Wieczorem odbyliśmy spacer po Krupówkach, żegnając się z Zakopanem.
Ostatniego dnia wycieczki odwiedziliśmy Wadowice- miejsce urodzenia naszego wielkiego Polaka Jana Pawła II. Punktem docelowym był Plac Jana Pawła II, na którym odwiedziliśmy Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II oraz Bazylikę Ofiarowania Najświętszej Marii Panny- miejsce chrztu Karola Wojtyły. Końcowym punktem naszej wyprawy był największy w Polsce Park Rozrywki „Energylandia” w Zatorze, który okazał się fenomenalną rozrywką, która dostarczyła wszystkim maksimum adrenaliny, potężną dawkę radości i zabawy na najwyższych obrotach.

Warsztaty "Bądź jak Karski – ćwiczenia z empatii i szacunku"
17 i 18 maja 2017 r. uczniowie Technikum nr 8 im. Jana Karskiego ( klasa 1TOT, 1TIA, 2TI) uczestniczyli w warsztatach edukacyjnych „Bądź jak Karski – ćwiczenia z empatii i szacunku”, które przygotowała Fundacja Edukacyjna Jana Karskiego. Zajęcia odbywały się w Warszawie na Bulwarze Jana Karskiego.
czytaj więcej >>

Celem warsztatów, zgodnym z misją Fundacji była edukacja przybliżająca młodym ludziom prawa człowieka, których podstawą jest poszanowanie godności człowieka niezależnie od jego orientacji seksualnej, wyznawanej religii, koloru skóry czy statusu społecznego. Na zajęciach uczniowie w przystępny i atrakcyjny sposób dowiedzieli się, czym jest dyskryminacja, jakie są jej przejawy oraz jak się przed nią bronić. „Karskiego ukształtowała wielonarodowa Łódź, w której się urodził i wychował. Było to miasto Polaków, Żydów, Niemców i Rosjan. Z nimi stykał się w szkole i podczas wspólnych zabaw”.
„Dzisiaj, paradoksalnie, boimy się i odrzucamy obcych, których nawet nie widzieliśmy na oczy. To z niewiedzy wyrastają rasizm, antysemityzm czy homofobia. Na naszych warsztatach chcemy pokazać, że obcego nie trzeba się bać. Chcemy dostarczyć wiedzy i w ten sposób pomóc przełamać strach i uprzedzenia” – podkreślała pani Ewa Junczyk - Ziomecka – prezes Fundacji Edukacyjnej Jana Karskiego.

Konkurs - Współcześni Karscy
Młodzież Zespołu Szkół nr 42 w czasie tegorocznych Dni Jana Karskiego głosowała na „współczesnego Karskiego” , wybierając spośród wielu kandydatów do tego tytułu swojego faworyta.
czytaj więcej >>

Wrażliwość, empatia i determinacja oraz odwaga i reagowanie na ludzką krzywdę- to główne cechy naszych bohaterów, „współczesnych Karskich”. Pierwsze miejsce w tegorocznym konkursie zajęła Anna Dymna, drugie ks. Jacek Stryczek, a trzecie Ewa Błaszczyk.
Dziękujemy za udział i gratulujemy laureatom, którzy z pewnością są pięknymi wzorami i autorytetami dla naszej młodzieży.

Dni Patrona Szkoły - Jana Karskiego
Dnia 25 kwietnia 2017 w Zespole Szkół nr 42 w Warszawie odbyła się uroczystość Dnia Patrona Szkoły- Jana Karskiego.
czytaj więcej >>

W tym niezwykłym dla społeczności dniu w przygotowanym spotkaniu uczestniczyli wraz z uczniami i nauczycielami szkoły, przedstawiciele władz lokalnych, z Burmistrzem Ursusa- panem Wiesławem Krzemieniem, a także zaproszeni goście z Fundacji Edukacyjnej Jana Karskiego z panią prezes Ewą Junczyk –Ziomecką.
Zaproszeni goście oraz uczniowie naszego Zespołu Szkół na wstępie obejrzeli film „Posłaniec z piekła”, ukazujący misję patrona szkoły-Jana Karskiego. Odbyło się również podsumowanie konkursu wiedzy o Karskim, a laureaci otrzymali dyplomy.
Celem Dni Patrona Szkoły było przybliżenie uczniom ważnej misji Jana Karskiego, a także pokazanie jego niezwykłych cech, takich jak odwaga, bezkompromisowość, empatia, wrażliwość, reagowania na krzywdę ludzką, które, co należy podkreślić, mają wartość ponadczasową. Ważnym celem Dni Karskiego w naszej szkole było skłonienie społeczności uczniowskiej do refleksji i odnalezienia Karskich we współczesnym świecie. Piękne jest to, ze wciąż spotkać można ludzi, którzy nie są obojętni na potrzeby i cierpienie drugiego człowieka, a swoją postawą potrafią zachęcić innych do aktywnej pomocy. To oni są kontynuatorami misji naszego patrona, Jana Karskiego.

Z łezką w oku 28 kwietnia…pożegnaliśmy naszych absolwentów
Nieoczekiwanie, być może kapryśna aura wpływ na to miała, lecz tegoroczna uroczystość pożegnania uczniów klas IV… we łzy obfitowała.
czytaj więcej >>

Płakała przemawiająca absolwentka klasy turystycznej, płakały wzruszone dziewczęta, łzy ocierali informatycy, a te polały się rzęsiście na te godziny na wagarach zmarnowane, w łóżku błogo przeleżana, na te lektury nigdy nieprzeczytane, zadania bezmyślnie z internetu ściągane… Cóż, jak mawiał mistrz Szekspir, a za nim nasza pani Dyrektor „Świat jest teatrem, aktorami ludzie, którzy kolejno wchodzą i znikają”.
Pomyślnego zdania egzaminu dojrzałości, wszystkiego najlepszego Abiturienci!!!

26 kwietnia 2017 roku w naszej szkole odbył się Dzień Otwarty
Tłumnie przybyli Gimnazjaliści oraz ich rodzice mieli niepowtarzalną okazję zapoznania się z ofertą naszej szkoły.
czytaj więcej >>

Można było zobaczyć nie tylko nasze pracownie, porozmawiać z uczniami czy nauczycielami, ale także wziąć udział w ciekawych grach turystycznych, bliżej poznać tajniki wiedzy informatycznej czy spróbować fantastycznych potraw przygotowanych przez naszych uczniów z Zasadniczej Szkoły Zawodowej.
Wspomnienia z tego dnia uwieczniono na zdjęciach.
Drodzy Gimnazjaliści zostańcie uczniami naszej szkoły, serdecznie Was zapraszamy.
Kolejny Dzień Otwarty – 17 maja o godz. 18.00
Czekamy na Was!!!

XXIII Rajd "Szlakiem Naszej Historii"
22 kwietnia 2017 r. uczniowie „Karskiego” uczestniczyli w XXXII Rajdzie "Szlakiem Naszej Historii" im. por. hm. Jana Cierlińskiego. Tegoroczny Rajd odbywał się pod hasłem: „Armia Krajowa - Zbrojne ramię Polskiego Państwa Podziemnego - Największa konspiracyjna armia w czasie II wojny światowej.”
czytaj więcej >>

Rajd "Szlakiem Naszej Historii" jest imprezą o charakterze historyczno-turystycznym w dzielnicy Ursus. Rajd odbywa się nieprzerwanie od 1986 r. i jest kontynuacją rajdów historyczno-patriotycznych przypominających najważniejsze wydarzenia XX wieku. Jak co roku trasy rajdu poprowadzone zostały po najważniejszych miejscach pamięci położonych na terenie Ursusa, Włoch i kilkunastu gmin podwarszawskich. Teren ten to tzw. przedpole Warszawy, na którym losy uczestników Powstania Warszawskiego skrzyżowały się z losami mieszkańców podwarszawskich miasteczek i wsi oraz ukrywających się w okolicznych lasach żołnierzy Armii Krajowej.
Zespół Szkół nr 42 reprezentowało 26 uczniów, którzy utworzyli 6 pieszych patroli. Podczas rajdu uczestnicy mieli okazję zapoznać się ze śladami minionej historii i oddać hołd wszystkim patriotom, poległym i pomordowanym, prześladowanym i poniżanym, w szczególności bohaterom i ofiarom wojny z lat 1939-1945.
Przy poszczególnych miejscach pamięci dyżurowali uczniowie, których zadaniem była obsługa punktu kontrolnego zgodnie z regulaminem rajdu. Punkt kontrolny "Tablica ku czci pracowników Zakładów “Ursus” poległych w latach 1939-1945" przy ulicy Traktorzystów w Ursusie obsługiwały uczennice klasy III TOT - Klaudia Kucharska, Magdalena Gruszczyńska i Weronika Sajdak.
Szkolni koordynatorzy rajdu: Emila Walczak, Zenobia Kondratiuk

Apel z okazji Świąt Wielkiej Nocy
W dniu 12 kwietnia 2017 roku w naszym Zespole Szkół nr 42 w Warszawie odbył się uroczysty apel z okazji Świąt Wielkiej Nocy. Święta wielkanocne to nie tylko czas mile spędzany w rodzinnym gronie.
czytaj więcej >>

To także uczestnictwo w wielkim „korowodzie tradycji”. Warto w tym czasie pomyśleć o sobie jako o kolejnym ogniwie w dziejach naszej cywilizacji.
Uroczystość przygotowano na wesoło i poważnie. Rozstrzygnięto też „Wielkanocny konkurs w KARSKIM”, klasy otrzymały dyplomy oraz słodkie wielkanocne upominki. Ksiądz Andrzej Pawelski na początku wprowadził nas w atmosferę świąteczną. Następnie uczniowie z 3 TOT przybliżyli krótko tradycje wielkanocne. Wielkanoc jest najstarszym, największym i centralnym świętem chrześcijańskim. W tym czasie dokonuje się przypomnienie najbardziej niezwykłych wydarzeń, jakie miały miejsce w historii chrześcijaństwa, które zmuszają do refleksji, powagi i szczególnej zadumy. Potem odbyła się część artystyczna w wykonaniu uczniów z klasy 1 TOT oraz przedstawicielki 3 TOT a także ks. Andrzeja Pawelskiego pt. „Rozmowa Jezusa na drodze krzyżowej”. - inscenizację słowną przedstawiającą Jezusa Zmartwychwstałego. Uczniowie w niezwykły sposób odegrali swoje role. Towarzysząca przedstawieniu wyjątkowa atmosfera i niepowtarzalny klimat świąt Wielkiej Nocy udzielił się wszystkim obecnym. Występ został nagrodzony gromkimi brawami.
Pani Anna Lewandowska, która dba o savoir vivre a wie też, że przed nami organizacja wielkanocnego śniadania w szerszym, wielopokoleniowym gronie rodzinnym. W związku z tym postanowiła wykorzystać wasze spotkanie także do tego, by przypomnieć najbliższym podstawowe zasady zachowania przy stole. To przecież również element tradycji, na który warto uczulić następne pokolenia. Tutaj wykazali się wiedzą uczniowie z klasy 1 TIB. Na koniec głos zabrała Pani Dyrektor Katarzyna Konczewska i złożyła wszystkim zebranym życzenia świąteczne

Nauka i zabawa - zabawa i nauka
Nareszcie wiosna, a zatem czas na nowe przedsięwzięcia. W nasze gościnne progi zaprosiliśmy gimnazjalistów na otwartą lekcję języka polskiego, połączoną z zabawą.
czytaj więcej >>

Sympatyczni uczniowie z Gimnazjum 132 wraz z panią Klaudią Gontarską uczestniczyli w lekcji, na którą uczniów serdecznie zaprosiła dyrektor Zespołu Szkół Nr 42, pani Katarzyna Konczewska. Lekcję poprowadziła polonistka, p. Agnieszka Grajek, która zadbała o to, by uczniowie oddali się rywalizacji na miarę najlepszego telewizyjnego teleturnieju. Poziom klas był niezwykle wyrównany, a humory dopisały wszystkim uczestnikom zabawy.

top