Zakończenie roku szkolnego 2016/2017
Zakończył się rok szkolny. Spotkać można było w nim wszystko: zadowolenie, radość, satysfakcję z mniejszych i większych sukcesów, złość, gdy wyniki były niższe od tych, które były wymarzone.
czytaj więcej >>

23 czerwca 2017 roku w obecności Dyrekcji Szkoły i przedstawicieli Rady Rodziców uczniowie Zespołu Szkół nr 42 pożegnali rok szkolny. Pani Dyrektor Katarzyna Konczewska dokonała krótkiego podsumowania mijającego roku dziękując jednocześnie za całoroczną pracę i życząc udanych wakacji. Następnie dyplomy otrzymali uczniowie biorących czynny udział w życiu szkoły.
Po zakończeniu uroczystości uczniowie udali się z wychowawcami do klas.

Wycieczka krajoznawcza Kraków-Zakopane-Wadowice-Zator
W dniach 05-08 czerwca 2017 r. uczniowie Technikum Obsługi Turystycznej (klasa I, III i 2 uczennice z klasy II) uczestniczyli w wycieczce krajoznawczo-integracyjnej do Krakowa -Zakopanego- Wadowic i Zatoru.
czytaj więcej >>

W czasie wycieczki, której towarzyszyła piękna pogoda i super atmosfera uczniowie mieli okazję zwiedzić Katedrę Wawelską, Kościół Mariacki, Stare Miasto w Krakowie. Drugiego dnia wycieczki odbyliśmy wyprawę z przewodnikiem nad Morskie Oko, gdzie podziwialiśmy piękno Tatr. Kolejnego dnia wjechaliśmy kolejką na Gubałówkę, zwiedziliśmy również Zakopane (m. in . Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej na Krzeptówkach, kaplicę pw. Najświętszego Serca Jezusa, jedno z klasycznych dzieł stylu zakopiańskiego – zaprojektowaną przez Stanisława Witkiewicza, Cmentarz Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku, Willę Atma, Willę Koliba, Muzeum Tatrzańskie, Muzeum Kornela Makuszyńskiego, skocznię narciarską Wielką Krokiew) w którym uczniowie sprawdzali się w roli przewodników. Wieczorem odbyliśmy spacer po Krupówkach, żegnając się z Zakopanem.
Ostatniego dnia wycieczki odwiedziliśmy Wadowice- miejsce urodzenia naszego wielkiego Polaka Jana Pawła II. Punktem docelowym był Plac Jana Pawła II, na którym odwiedziliśmy Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II oraz Bazylikę Ofiarowania Najświętszej Marii Panny- miejsce chrztu Karola Wojtyły. Końcowym punktem naszej wyprawy był największy w Polsce Park Rozrywki „Energylandia” w Zatorze, który okazał się fenomenalną rozrywką, która dostarczyła wszystkim maksimum adrenaliny, potężną dawkę radości i zabawy na najwyższych obrotach.

Warsztaty "Bądź jak Karski – ćwiczenia z empatii i szacunku"
17 i 18 maja 2017 r. uczniowie Technikum nr 8 im. Jana Karskiego ( klasa 1TOT, 1TIA, 2TI) uczestniczyli w warsztatach edukacyjnych „Bądź jak Karski – ćwiczenia z empatii i szacunku”, które przygotowała Fundacja Edukacyjna Jana Karskiego. Zajęcia odbywały się w Warszawie na Bulwarze Jana Karskiego.
czytaj więcej >>

Celem warsztatów, zgodnym z misją Fundacji była edukacja przybliżająca młodym ludziom prawa człowieka, których podstawą jest poszanowanie godności człowieka niezależnie od jego orientacji seksualnej, wyznawanej religii, koloru skóry czy statusu społecznego. Na zajęciach uczniowie w przystępny i atrakcyjny sposób dowiedzieli się, czym jest dyskryminacja, jakie są jej przejawy oraz jak się przed nią bronić. „Karskiego ukształtowała wielonarodowa Łódź, w której się urodził i wychował. Było to miasto Polaków, Żydów, Niemców i Rosjan. Z nimi stykał się w szkole i podczas wspólnych zabaw”.
„Dzisiaj, paradoksalnie, boimy się i odrzucamy obcych, których nawet nie widzieliśmy na oczy. To z niewiedzy wyrastają rasizm, antysemityzm czy homofobia. Na naszych warsztatach chcemy pokazać, że obcego nie trzeba się bać. Chcemy dostarczyć wiedzy i w ten sposób pomóc przełamać strach i uprzedzenia” – podkreślała pani Ewa Junczyk - Ziomecka – prezes Fundacji Edukacyjnej Jana Karskiego.

Konkurs - Współcześni Karscy
Młodzież Zespołu Szkół nr 42 w czasie tegorocznych Dni Jana Karskiego głosowała na „współczesnego Karskiego” , wybierając spośród wielu kandydatów do tego tytułu swojego faworyta.
czytaj więcej >>

Wrażliwość, empatia i determinacja oraz odwaga i reagowanie na ludzką krzywdę- to główne cechy naszych bohaterów, „współczesnych Karskich”. Pierwsze miejsce w tegorocznym konkursie zajęła Anna Dymna, drugie ks. Jacek Stryczek, a trzecie Ewa Błaszczyk.
Dziękujemy za udział i gratulujemy laureatom, którzy z pewnością są pięknymi wzorami i autorytetami dla naszej młodzieży.

Z łezką w oku 28 kwietnia…pożegnaliśmy naszych absolwentów
Nieoczekiwanie, być może kapryśna aura wpływ na to miała, lecz tegoroczna uroczystość pożegnania uczniów klas IV… we łzy obfitowała.
czytaj więcej >>

Płakała przemawiająca absolwentka klasy turystycznej, płakały wzruszone dziewczęta, łzy ocierali informatycy, a te polały się rzęsiście na te godziny na wagarach zmarnowane, w łóżku błogo przeleżana, na te lektury nigdy nieprzeczytane, zadania bezmyślnie z internetu ściągane… Cóż, jak mawiał mistrz Szekspir, a za nim nasza pani Dyrektor „Świat jest teatrem, aktorami ludzie, którzy kolejno wchodzą i znikają”.
Pomyślnego zdania egzaminu dojrzałości, wszystkiego najlepszego Abiturienci!!!

26 kwietnia 2017 roku w naszej szkole odbył się Dzień Otwarty
Tłumnie przybyli Gimnazjaliści oraz ich rodzice mieli niepowtarzalną okazję zapoznania się z ofertą naszej szkoły.
czytaj więcej >>

Można było zobaczyć nie tylko nasze pracownie, porozmawiać z uczniami czy nauczycielami, ale także wziąć udział w ciekawych grach turystycznych, bliżej poznać tajniki wiedzy informatycznej czy spróbować fantastycznych potraw przygotowanych przez naszych uczniów z Zasadniczej Szkoły Zawodowej.
Wspomnienia z tego dnia uwieczniono na zdjęciach.
Drodzy Gimnazjaliści zostańcie uczniami naszej szkoły, serdecznie Was zapraszamy.
Kolejny Dzień Otwarty – 17 maja o godz. 18.00
Czekamy na Was!!!

Dni Patrona Szkoły - Jana Karskiego
Dnia 25 kwietnia 2017 w Zespole Szkół nr 42 w Warszawie odbyła się uroczystość Dnia Patrona Szkoły- Jana Karskiego.
czytaj więcej >>

W tym niezwykłym dla społeczności dniu w przygotowanym spotkaniu uczestniczyli wraz z uczniami i nauczycielami szkoły, przedstawiciele władz lokalnych, z Burmistrzem Ursusa- panem Wiesławem Krzemieniem, a także zaproszeni goście z Fundacji Edukacyjnej Jana Karskiego z panią prezes Ewą Junczyk –Ziomecką.
Zaproszeni goście oraz uczniowie naszego Zespołu Szkół na wstępie obejrzeli film „Posłaniec z piekła”, ukazujący misję patrona szkoły-Jana Karskiego. Odbyło się również podsumowanie konkursu wiedzy o Karskim, a laureaci otrzymali dyplomy.
Celem Dni Patrona Szkoły było przybliżenie uczniom ważnej misji Jana Karskiego, a także pokazanie jego niezwykłych cech, takich jak odwaga, bezkompromisowość, empatia, wrażliwość, reagowania na krzywdę ludzką, które, co należy podkreślić, mają wartość ponadczasową. Ważnym celem Dni Karskiego w naszej szkole było skłonienie społeczności uczniowskiej do refleksji i odnalezienia Karskich we współczesnym świecie. Piękne jest to, ze wciąż spotkać można ludzi, którzy nie są obojętni na potrzeby i cierpienie drugiego człowieka, a swoją postawą potrafią zachęcić innych do aktywnej pomocy. To oni są kontynuatorami misji naszego patrona, Jana Karskiego.

XXIII Rajd "Szlakiem Naszej Historii"
22 kwietnia 2017 r. uczniowie „Karskiego” uczestniczyli w XXXII Rajdzie "Szlakiem Naszej Historii" im. por. hm. Jana Cierlińskiego. Tegoroczny Rajd odbywał się pod hasłem: „Armia Krajowa - Zbrojne ramię Polskiego Państwa Podziemnego - Największa konspiracyjna armia w czasie II wojny światowej.”
czytaj więcej >>

Rajd "Szlakiem Naszej Historii" jest imprezą o charakterze historyczno-turystycznym w dzielnicy Ursus. Rajd odbywa się nieprzerwanie od 1986 r. i jest kontynuacją rajdów historyczno-patriotycznych przypominających najważniejsze wydarzenia XX wieku. Jak co roku trasy rajdu poprowadzone zostały po najważniejszych miejscach pamięci położonych na terenie Ursusa, Włoch i kilkunastu gmin podwarszawskich. Teren ten to tzw. przedpole Warszawy, na którym losy uczestników Powstania Warszawskiego skrzyżowały się z losami mieszkańców podwarszawskich miasteczek i wsi oraz ukrywających się w okolicznych lasach żołnierzy Armii Krajowej.
Zespół Szkół nr 42 reprezentowało 26 uczniów, którzy utworzyli 6 pieszych patroli. Podczas rajdu uczestnicy mieli okazję zapoznać się ze śladami minionej historii i oddać hołd wszystkim patriotom, poległym i pomordowanym, prześladowanym i poniżanym, w szczególności bohaterom i ofiarom wojny z lat 1939-1945.
Przy poszczególnych miejscach pamięci dyżurowali uczniowie, których zadaniem była obsługa punktu kontrolnego zgodnie z regulaminem rajdu. Punkt kontrolny "Tablica ku czci pracowników Zakładów “Ursus” poległych w latach 1939-1945" przy ulicy Traktorzystów w Ursusie obsługiwały uczennice klasy III TOT - Klaudia Kucharska, Magdalena Gruszczyńska i Weronika Sajdak.
Szkolni koordynatorzy rajdu: Emila Walczak, Zenobia Kondratiuk

Apel z okazji Świąt Wielkiej Nocy
W dniu 12 kwietnia 2017 roku w naszym Zespole Szkół nr 42 w Warszawie odbył się uroczysty apel z okazji Świąt Wielkiej Nocy. Święta wielkanocne to nie tylko czas mile spędzany w rodzinnym gronie.
czytaj więcej >>

To także uczestnictwo w wielkim „korowodzie tradycji”. Warto w tym czasie pomyśleć o sobie jako o kolejnym ogniwie w dziejach naszej cywilizacji.
Uroczystość przygotowano na wesoło i poważnie. Rozstrzygnięto też „Wielkanocny konkurs w KARSKIM”, klasy otrzymały dyplomy oraz słodkie wielkanocne upominki. Ksiądz Andrzej Pawelski na początku wprowadził nas w atmosferę świąteczną. Następnie uczniowie z 3 TOT przybliżyli krótko tradycje wielkanocne. Wielkanoc jest najstarszym, największym i centralnym świętem chrześcijańskim. W tym czasie dokonuje się przypomnienie najbardziej niezwykłych wydarzeń, jakie miały miejsce w historii chrześcijaństwa, które zmuszają do refleksji, powagi i szczególnej zadumy. Potem odbyła się część artystyczna w wykonaniu uczniów z klasy 1 TOT oraz przedstawicielki 3 TOT a także ks. Andrzeja Pawelskiego pt. „Rozmowa Jezusa na drodze krzyżowej”. - inscenizację słowną przedstawiającą Jezusa Zmartwychwstałego. Uczniowie w niezwykły sposób odegrali swoje role. Towarzysząca przedstawieniu wyjątkowa atmosfera i niepowtarzalny klimat świąt Wielkiej Nocy udzielił się wszystkim obecnym. Występ został nagrodzony gromkimi brawami.
Pani Anna Lewandowska, która dba o savoir vivre a wie też, że przed nami organizacja wielkanocnego śniadania w szerszym, wielopokoleniowym gronie rodzinnym. W związku z tym postanowiła wykorzystać wasze spotkanie także do tego, by przypomnieć najbliższym podstawowe zasady zachowania przy stole. To przecież również element tradycji, na który warto uczulić następne pokolenia. Tutaj wykazali się wiedzą uczniowie z klasy 1 TIB. Na koniec głos zabrała Pani Dyrektor Katarzyna Konczewska i złożyła wszystkim zebranym życzenia świąteczne

Nauka i zabawa - zabawa i nauka
Nareszcie wiosna, a zatem czas na nowe przedsięwzięcia. W nasze gościnne progi zaprosiliśmy gimnazjalistów na otwartą lekcję języka polskiego, połączoną z zabawą.
czytaj więcej >>

Sympatyczni uczniowie z Gimnazjum 132 wraz z panią Klaudią Gontarską uczestniczyli w lekcji, na którą uczniów serdecznie zaprosiła dyrektor Zespołu Szkół Nr 42, pani Katarzyna Konczewska. Lekcję poprowadziła polonistka, p. Agnieszka Grajek, która zadbała o to, by uczniowie oddali się rywalizacji na miarę najlepszego telewizyjnego teleturnieju. Poziom klas był niezwykle wyrównany, a humory dopisały wszystkim uczestnikom zabawy.

Olimpiada Wiedzy o Ubezpieczeniach Społecznych Edycja 2016/2017
II etap olimpiady odbył się 14 marca 2017 r. na Wydziale Nauk Ekonomicznych SGGW ul. Nowoursynowska 166 w Warszawie.
czytaj więcej >>

Był to etap wojewódzki. Naszą Szkołę reprezentowały Uczennice: Patrycja Osiadacz z 3 TI oraz Klaudia Kucharska z 3 TOT, którym bardzo dziękujemy za zaangażowanie oraz czas poświęcony przygotowaniom. Wiedza zdobyta przyda im się w przyszłości.
Chcemy też podziękować pani Dyrektor ZUS I Oddział w Warszawie: Małgorzacie Drozdowskiej oraz pani Justynie Borowskiej a także wszystkim Pracownikom ZUS I Oddział za pomoc w szerzeniu wiedzy o ubezpieczeniach społecznych.

Międzynarodowy Dzień Kobiet
Ósmego marca obchodziliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Kobiet. Przedstawicielki płci pięknej spotykamy na co dzień we wszystkich dziedzinach życia – nie brak wśród nich lekarzy i naukowców, prawników, kolejarzy i kierowców.
czytaj więcej >>

Panie wsławiają się w muzyce, sztuce i sporcie. I właśnie w dniu ich święta uczniowie naszej szkoły od rana składali naszym paniom nauczycielkom i koleżankom najserdeczniejsze życzenia. Z tej okazji chłopcy z klasy II Ti przygotowali apel, aby uroczyście, ale i z humorem, przy dźwiękach muzyki, podziękować wszystkim paniom i dziewczętom za ich wkład w codzienne życie. Chłopcy zaprezentowali scenki humorystyczne i recytowali wiersze. Występy przeplatane były wiązanką przebojów poświęconych kobietom. Wysłuchaliśmy m.in. „Będziesz moją panią” Marka Grechuty, „Być kobietą” Alicji Majewskiej, „Gdzie ci mężczyźni” Danuty Rinn, „Bo z dziewczynami” Jerzego Połomskiego, oraz najnowszego hitu Zenona Martyniuka „Przez twe oczy zielone”.

Bal Studniówkowy 2017
10 luty 2017 roku był bardzo ważną datą dla uczniów i uczennic klas czwartych Technikum nr 8 im. Jana Karskiego w Zespole Szkół nr 42. Po czterech latach zmagań z ciężką nauką tegoroczni maturzyści mieli dogodną okazję do zabawy na Studniówkowym Balu. Była to długo wyczekiwana chwila, która pozwoliła zapomnieć o stresie, związanym z egzaminem dojrzałości.
czytaj więcej >>

Zgodnie z tradycją naszej szkoły uroczyste rozpoczęcie zabawy miało miejsce o godzinie 20.00. Wiktoria, Karina oraz Konrad mieli zaszczyt powitać wszystkich zgromadzonych. Następnie Pani dyrektor Katarzyna Konczewska, wygłosiła przemówienie i oficjalnie rozpoczęła studniówkę. By tradycji stało się zadość uczniowie klasy IV Tot i IV Ti zatańczyli wspólnego poloneza. W ramach podziękowań za poświęcony czas, nauczyciele oraz pracownicy szkoły zostali obdarowani kwiatami i szczerymi życzeniami. W następnej kolejności uczniowie i grono pedagogiczne zasiedli do pięknie zastawionych stołów. Nadeszła chwila na kolację i inne przepyszne dania. W końcu mogliśmy oddać się szalonej zabawie. Na parkiecie pojawiły się wszystkie pary oraz nauczyciele. Sala mieniła się od kolorów pięknych sukienek i eleganckich garniturów maturzystów. Zabawa została uwieczniona przez kamerzystę i fotografów. Zgromadzeni dobrze bawili się zarówno przy wolnej jak i szybkiej muzyce do samego rana.
Była to niezwykła i niezapomniana noc. Bal jak i całe cztery lata nauki w technikum zostaną w pamięci każdego z nas. Będą wspominane bardzo ciepło i z sentymentem.

Apel podsumowujący
W środę 8 lutego 2017 roku odbył uroczysty apel podsumowujący, podczas którego Pani Dyrektor Katarzyna Konczewska podsumowała wyniki klasyfikacji śródrocznej w Zespole Szkół nr 42 w Warszawie.
czytaj więcej >>

Przedstawiono osiągnięcia uzyskane podczas różnorodnych konkursów. Uczniowie z najwyższą średnią oraz za wzorowe zachowanie a także pracę na rzecz klasy i szkoły otrzymali dyplomy uznania i podziękowania. Wszystkim wyróżnionym serdecznie gratulujemy i trzymamy kciuki za nowe sukcesy. Na koniec apelu Pani Dyrektor życzyła wszystkim miłego odpoczynku i bezpiecznych ferii.

Dzień Bezpiecznego Internetu
W środę 8 lutego 2017 roku przed apelem podsumowującym śródrocze nasza Szkoła obchodziła Dzień Bezpiecznego Internetu.
czytaj więcej >>

7 lutego, już po raz 13. w Polsce i w ponad stu krajach na świecie, obchodzony jest Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) poświęcony bezpieczeństwu dzieci i młodzieży w sieci.
Hasło tegorocznej edycji: „Razem zmieniamy Internet na lepsze” podkreśla rolę każdego użytkownika sieci w budowaniu bezpiecznego i przyjaznego środowiska online.
W „Karskim” odbył się konkurs na plakat pod hasłem „Dane osobowe – dobrem osobistym XXI wieku” . Każda klasa miała przygotować taki plakat. Zostały też wręczone dyplomy podsumowujące obchody Dnia Ochrony Danych Osobowych oraz Dnia Bezpiecznego Internetu. Przeprowadzono też ankietę wśród uczniów „Dane osobowe dobrem osobistym XXI wieku”, w której wzięło udział 28 uczniów. Ankieta składała się z 6 pytań o różnym poziomie trudności. Po dokonaniu analizy zebranych danych można podkreślić, że uczniowie osiągnęli podstawową wiedze na temat ochrony danych osobowych poprzez działania jakie prowadzi się w Szkole w ramach projektu „Twoje dane – Twoja sprawa” i lekcjach.

Dzień Ochrony Danych Osobowych
Dnia 1 lutego 2017 roku w naszej szkole Technikum nr 8 im. Jana Karskiego obchodzono Dzień Ochrony Danych Osobowych. W uroczystości wzięli udział uczniowie naszej Szkoły oraz nauczyciele i Pani Dyrektor.
czytaj więcej >>

Odbyły się konkursy między klasami. Każda klasa miała zaprezentować krótko informacje „Dane osobowe dobrem osobistym XXI wieku” w ramach projektu „Twoje dane – Twoja sprawa”. Następnie każdy zespół odpowiadał na wylosowane pytania a w trzeciej części konkursu mieli przedstawić w formie plakatu „Dane osobowe dobrem osobistym XXI wieku”. Plakaty zostały wywieszone na tablicach i znajdują się w korytarzu „KARSKIEGO”. W trakcie został też zaprezentowany „Krótki film o ochronie danych osobowych” nagrany przez Uczniów Technikum. Można obejrzeć:

Odbył się również turniej wiedzy o ochronie danych osobowych. Ogłoszenie wyników i przeprowadzenie ankiety odbędzie się 08.02.2017 na obchodach okazji „Dnia bezpiecznego Internetu”.

List Mazowieckiego Kuratora Oświaty do uczniów
Drodzy Uczniowie,
za Wami pierwsze półrocze roku szkolnego 2016/2017, przed Wami ferie zimowe, czas odpoczynku, relaksu, zabawy i regeneracji sił.
czytaj więcej >>

Pisać pięknie... też potrafimy!
Z ogromną radością możemy pochwalić się wyróżnieniem w Ogólnopolskim Konkursie Literackim, który odbył się w grudniu 2016 pod honorowym patronatem Mazowieckiego Kuratora Oświaty z okazji 1050-lecia chrztu Polski.
czytaj więcej >>

Trzynasty nie znaczy pechowy
W XIII Ogólnopolskim Konkursie Krasomówczym zdobyliśmy I miejsce i dwa wyróżnienia!
czytaj więcej >>

Od października do grudnia trwały żmudne przygotowania do konkursu. Ola Gawrońska i Rafał Stępniewski z klasy I TOT oraz Milena Kubiszyn z klasy III TI pod kierunkiem pani Agnieszki Grajek pracowali nad tekstami , ich interpretacją i opanowaniem pamięciowym.
Oracje zostały wygłoszone 16 grudnia w Muzeum Niepodległości w Warszawie. Wszyscy spisali się znakomicie, największy jednak sukces odniosła Aleksandra Gawrońska, która zdobyła I miejsce spośród uczniów szkół ponadgimnazjalnych. W poprzednich latach otrzymaliśmy już trzecie i drugie miejsce, przyszedł więc czas na pierwsze. To wielki sukces uczniów i pani Agnieszki Grajek.

List Ministra Edukacji Narodowej
Szanowni Państwo, Drodzy Rodzice i Opiekunowie,
rozpoczynamy kolejny etap reformy edukacji. Chcemy przejść przez niego wspólnie z Państwem. Nowa szkoła będzie bezpieczna i przyjazna dla uczniów oraz rodziców, z dobrze przygotowaną i uczciwie wynagradzaną kadrą pedagogiczną.
czytaj więcej >>

Szlachetna Paczka
W dniach od 05.12.2016 r. do 09.12.2016 r., przy współpracy ze Stowarzyszeniem Wiosna, odbyła się w naszej szkole akcja SZLACHETNA PACZKA.
czytaj więcej >>

Zebrane artykuły zostały przekazane pięcioosobowej rodzinie. Dzięki pomocy uczniów naszej szkoły Agnieszka, Patrycja, Arek, Ola i Szczepan będą mogli godnie, z uśmiechem na twarzy przeżyć święta. Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się do akcji i potrafili podzielić się swoim szczęściem z najbardziej potrzebującymi. Tak trzymać!!!

Klasowe spotkania wigilijne w naszej szkole
„Jest taki dzień, bardzo ciepły, choć grudniowy …”
czytaj więcej >>

W dniu 22 grudnia 2016 roku czyli ostatniego dnia nauki przed Świętami Bożego Narodzenia Uczniowie pod opieką wychowawców i współpracy z Samorządem Szkolnym zadbali o świąteczny wystrój sal lekcyjnych i całej szkoły. Piękne choinki, świąteczne wypieki i bożonarodzeniowe dekoracje wprowadziły wszystkich w cudowny przedświąteczny nastrój. W klasach pojawiły się wigilijne stoły nakryte śnieżnobiałymi obrusami. Opłatek, życzenia, gwiazdkowe prezenty, wspólne śpiewanie kolęd oraz poczęstunek. W miłej, świątecznej atmosferze rozeszliśmy się do domów.

Rozterki młodego człowieka
W środę 21 grudnia 2016 r. wszyscy uczniowie, nauczyciele i pracownicy Zespołu Szkół nr 42 obejrzeli bożonarodzeniowy spektakl przygotowany przez uczniów klasy ITot pod opieką ks. Andrzeja Pawelskiego i p. Emili Walczak.
czytaj więcej >>

Przedstawienie „Rozterki młodego człowieka” prezentowało zapis wydarzeń na kartach ewangelii językiem współczesnej młodzieży. W przepięknej, świątecznej scenerii przeżywaliśmy emocje i rozterki młodych ludzi, których do Jezusa zapraszał uczeń.
Poszczególne sceny spektaklu przeplatane były tradycyjnymi polskimi kolędami w wykonaniu uczennic z klasy ITot, IIITot oraz IVTot pod dyrekcją pana Roberta Wronkowskiego.
Na koniec fragment ewangelii przeczytał ks. Andrzej Pawelski a pani dyrektor Katarzyna Konczewska całej społeczności szkolnej złożyła świąteczne życzenia.

Promocja Szkoły w gimnazjach
Uczniowie tworzą szkołę. W swojej pracy staramy się, aby poczuli się współgospodarzami szkoły, aby czuli się podmiotem, a nie przedmiotem.
czytaj więcej >>

W związku z tym dnia 15 i 16 grudnia 2016 roku uczniowie klas trzecich Gimnazjum nr 132 z Oddziałami Integracyjnymi w Warszawie uczestniczyli w lekcjach otwartych, przygotowanych przez uczniów Technikum nr 8 im. Jana Karskiego (Klaudia Kucharska 3TOT oraz Aleksandra Wiaderek 3TI) oraz nauczycieli (p. Anna Lewandowska i p. Małgorzata Wojtczuk) na temat ubezpieczeń społecznych. Uczniowie Technikum przygotowali i przedstawili najważniejsze zagadnienia dotyczące ubezpieczeń społecznych. „Projekt z ZUS”, czyli popularyzacja wiedzy z zakresu ubezpieczeń społecznych uwzględnia zagadnienia, które nie znalazły się w programie edukacyjnym polskiej szkoły. Młodzież, która niebawem wkroczy na rynek pracy powinna wiedzieć dlaczego warto podlegać ubezpieczeniom społecznym i na jakie świadczenia można liczyć w zamian za opłacanie składek. Już wkrótce przed uczniami kolejne zadania.
Pamiętajmy też, że głównym celem promocji szkoły to przede wszystkim zyskanie zaufania, sympatii, wiarygodności i przychylności środowiska, budowanie wizerunku szkoły zewnętrznego i dydaktyczno -wychowawczego oraz kształtowanie dobrej opinii o niej w środowisku.

Społeczność Karskiego gościła w Pałacu Prezydenckim
7 grudnia 2016r. w Pałacu Prezydenckim odbyła się uroczystość nadania stopnia generała brygady Patronowi Technikum nr 8 i Zasadniczej Szkoły Zawodowej nr 37 – Janowi Karskiemu.
czytaj więcej >>

Nominacji generalskiej dokonał Prezydent RP a wśród gości uroczystości znaleźli się ministrowie, parlamentarzyści, ambasador USA, attache ambasady Izraela, pani Ewa Junczyk-Ziomecka-prezes Fundacji Edukacyjnej im.Jana Karskiego, były ambasador Izraela w Polsce Szewach Weiss. Na zaproszenie Kancelarii Prezydenta w Pałacu Prezydenckim gościli też uczniowie "Karskiego" z panią dyrektor Katarzyną Konczewską, panią Renatą Kaczyńską i panią Zenobią Kondratiuk.
Po niezwykle podniosłej oficjalnej uroczystości mieliśmy okazję porozmawiać z ambasadorem USA, panem Szewachem Weissem, panią Ewą Junczyk – Ziomecką oraz na specjalne zaproszenie - z Prezydentem RP – panem Andrzejem Dudą.

Podsumowanie obchodów 40 rocznicy Wydarzeń Czerwca 1976 – DROGA KU WOLNOŚCI
30 listopada 2016 roku w Sali Kameralnej Ośrodka Kultury „Arsus” odbyła się uroczystość wręczenia nagród laureatom konkursu wiedzy o wydarzeniach 25 czerwca 1976 r. w Ursusie oraz konkursu plastycznego pod hasłem „Ursus – moja Mała Ojczyzna”.
czytaj więcej >>

Gośćmi tego wydarzenia byli: Przewodniczący Rady Dzielnicy Ursus – dr Henryk Linowski, zastępca burmistrza dzielnicy Ursus - pan Wiesław Krzemień, przewodnicząca komisji oświaty – pani Wanda Kopcińska, kombatanci, dyrektorzy, nauczyciele i uczniowie ursuskich placówek.
Zespół Szkół nr 42 był koordynatorem podsumowania obchodów rocznicy tych, tak szczególnych dla dzielnicy Ursus i całej Polski, wydarzeń. Dzięki zaangażowaniu uczniów i nauczycieli, a zwłaszcza pani Zenobii Kondratiuk, uroczystość miała szczególny charakter. Jej oprawę stanowiła piękna, symboliczna dekoracja, zgromadzeni mogli również obejrzeć film o wydarzeniach Czerwca 76 przygotowany przez uczniów klasy 2TI pod kierunkiem pani Zenobii Kondratiuk.
Wśród laureatów konkursów znaleźli się uczniowie następujących placówek oświatowych: Przedszkoli Publicznych nr 137, nr 343, nr 418, Szkoły Podstawowej nr 2, nr 4, nr 11, nr 14 oraz Społecznej Szkoły Podstawowej nr 4, a także Gimnazjum nr 130, nr 131, nr 132, nr 133, LVI Liceum Ogólnokształcącego i Zespołu Szkól nr 42.
Nagrodzonymi uczniami Zespołu Szkół nr 42 zostali Michał Gałuza z klasy 1TIb oraz Jakub Kuźnicki z klasy 1TIa
- Dzięki temu konkursowi jego uczestnicy mogli się zapoznać z historią ludzi walczących o wolność. Pamiętajmy, że w konsekwencji strajku z 1976 roku Ursus został przyłączony 1 stycznia 1977 roku do Warszawy. – podkreślił zastępca burmistrza Dzielnicy Ursus m.st. Warszawy Wiesław Krzemień.
Należy pamiętać, że Czerwiec ‘76 to fala strajków i demonstracji ulicznych, jakie miały miejsce 25 czerwca 1976 r. Robotnicy bronili własnej godności oraz godziwego życia i pracy.

Finał XIII Mazowiecki Konkurs Savoir Vivre „Obycie umila życie”
W dniu 18 listopada 2016 roku odbył się finał XIII Mazowiecki Konkurs Savoir Vivre „Obycie umila życie” organizowanym przez Dom Kultury „Włochy”.
czytaj więcej >>

Celem konkursu jest uwrażliwienie na zasady dobrego wychowania, jakie powinny obowiązywać we wzajemnych relacjach społecznych.
Z radością informujemy społeczność szkolną, że w dniu 18 listopada 5- osobowa drużyna:
Aleksandra Gawrońska – 1 TOT
Zuzanna Woźniak – 1 TOT
Patrycja Przesmycka – 2 TOT
Karolina Wójcicka – 2 TOT
Karina Wiącek – 2 TOT
„KARSKIEGO” zajęła 3 miejsce. Pytania były przygotowane przez grupę ekspertów z dziedziny savoir-vivre, dyplomacji i protokołu dyplomatycznego.

Olimpiada Wiedzy o Ubezpieczeniach Społecznych edycja 2016/2017
W dniu 29 listopada 2016 roku o godzinie 10.00 w Zespole Szkół nr 42 Warszawie ul. Dzieci Warszawy 42, odbyła się Inauguracja I etapu Olimpiady „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”.
czytaj więcej >>

Powitanie wygłosiła pani Dyrektor Katarzyna Korczewska, następnie było przemówienie Pana Wiesława Krzemienia – Zastępca Burmistrza Dzielnicy Ursus a następnie wygłosiła przemówienie podsumowujące pani Małgorzata Zdrodowska – dyrektor I Oddziału ZUS w Warszawie. Goście wpisali się do kroniki szkolnej. Gościły również również zaproszone media: Newseria.pl. O godzinie 10.30 została uroczyście otworzona koperta z testami i arkusze zostały rozdane uczestnikom Olimpiady. Czas przeznaczony na rozwiązanie testu to 30 minut. Po upływie czasu, zostały zebrane arkusze i zabezpieczone przez osoby do tego upoważnione. Do sali poproszono jeszcze raz Panią Dyrektor Zdrodowską, Panią Dyrektor Konczewską oraz Pana Burmistza Krzemienia, którzy przeprowadzili krótką rozmowę z uczniami – uczestnikami Olimpiady oraz przekazali upominki od ZUS. Niektórzy uczestnicy Olimpiady oraz pani Dyrektor Katarzyna Konczewska i nauczyciel przygotowujący uczniów Małgorzata Wojtczuk udzielili wywiadu dotyczącego tematyki ubezpieczeń społecznych. Przez cały czas jak trwała uroczystość i Olimpiada to Pracownicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych odpowiadali na pytania Uczniów oraz osoby pełnoletnie i pracownicy szkoły mogły skorzystać z okazji zarejestrować się na PUE, daje to możliwość łatwego generowania i przesyłania drogą elektroniczną dokumentów zgłoszeniowych i rozliczeniowych oraz różnego typu pism i wniosków. Tą drogą można również umówić się na wizytę w ZUS. Jak podkreślił zastępca burmistrza Dzielnicy Ursus Wiesław Krzemień „Zakład Ubezpieczeń Społecznych obecny jest cały czas w naszym życiu i dlatego należy poszerzać swoja wiedzę na temat ubezpieczeń społecznych”. Za naszych uczniów mocno trzymamy kciuki!

Stypendium Prezesa Rady Ministrów
W dniu 15 listopada 2016 roku o godzinie 12.00 wręczono akty przyznania Stypendium PREZESA RADY MINISTRÓW.
czytaj więcej >>

W imieniu Prezesa Rady Ministrów wręczali:
1. Aurelia Michałowska – mazowiecki Kurator Oświaty
2. Dorota skrzypek – Mazowiecki Wicekurator Oświaty
3. Mirosław Krusiewicz – Dyrektor Departamentu Edukacji Sportu w Urzędzie Marszałkowskim
4. Prof. Stanisław Dawidziuk – Prezydent Wyższej Szkoły Menadżerskiej w Warszawie

Wśród stypendystów była uczennica naszej szkoły Andżelika Urbańska z II klasy Technikum nr 8 im. Jana Karskiego przy Zespole Szkół nr 42 w Warszawie. Bardzo się wszyscy cieszymy, życzymy dalszych sukcesów i gratulujemy. Liczymy na to, że jej sukces zmotywuje również innych uczniów naszej szkoły do wytężonej pracy nad własnym rozwojem.

Finał kampanii społecznej „Zauważeni”
Wrzesień, październik, listopad - trzy miesiące trwania kampanii społecznej "Zauważeni" minęły jak z bicza trzasnął. Nadszedł czas podsumowań... W środowe listopadowe popołudnie członkowie naszej drużyny „Młodzi z Karskiego” spotkali się, aby wymienić wrażenia i doświadczenia, jakie wynieśli z uczestnictwa w projekcie.
czytaj więcej >>

Podczas trwania kampanii, zgodnie z wymaganiami pomysłodawców akcji, w każdym miesiącu, na bieżąco na stronie „Zauważonych” szczegółowo opisywaliśmy podejmowane przez nas działania.
W tym czasie w wielu klasach odbywały się lekcje wychowawcze poświęcone problematyce związanej ze starością. Ich celem było uwrażliwienie młodzieży na sprawy ludzi starszych i uświadomienie uczniom, że seniorzy stanowią integralną część społeczeństwa i potrzebują naszego zainteresowania.
Od początku też ostro zabraliśmy się do pracy przy redagowaniu „Podręcznika dla seniora” wyszukując w internecie przydatne informacje. Zostaliśmy podzieleni na zespoły, z których każdy miał za zadanie znaleźć ciekawostki z życia Ursusa, które mogłyby zainteresować starszych ludzi, min. adresy bibliotek, domów kultury, klubów Uniwersytetu Trzeciego Wieku, zajęć językowych i gimnastyki dla osób 65+. Ponadto postanowiliśmy zamieścić w naszym "Podręczniku dla Seniora" przydatne numery telefonów, oraz adresy przychodni, aptek, banków i urzędów pocztowych w naszej okolicy. Po kilku tygodniach poszukiwań w internecie, rozpytywania w instytucjach środowiska lokalnego, jak również wśród samych seniorów w czasie sond ulicznych, stworzyliśmy własne "Podręczniki dla seniora", dzięki którym nasi starsi Ursusowianie będą na bieżąco z ważnymi dla naszego środowiska lokalnego informacjami. W październiku wyruszyliśmy na ulice naszej dzielnicy, aby wręczyć seniorom te pożyteczne książeczki.
Dzięki uczestnictwu w kampanii " Zauważeni" mogliśmy przekonać się również, że wśród nas żyją prawdziwi bohaterowie z dawnych lat, których losy mogłyby posłużyć za scenariusz ciekawego filmu lub książki. W ramach realizacji zadania „Wybieramy bohaterów pracy konkursowej” w listopadzie gościliśmy w naszej szkole dwóch zasłużonych dla naszego środowiska lokalnego seniorów: phm Andrzeja Pokrzywę - przewodniczącego Harcerskiego Kręgu Seniorów i Starszyzny Harcerskiej im. hm. Jana Kucharskiego "Ursus", działającego przy Domu Kultury "Kolorowa", oraz pana Macieja Kołodziejczyka – znaną postać naszej dzielnicy, który na spotkaniu z nami opowiadał o swojej wojennej przeszłości w Szarych Szeregach i Armii Krajowej. Uczniowie obecni na spotkaniach z obu panami stwierdzili, że kontakt z nimi był fascynującym doświadczeniem i zdecydowali, że zasługują oni na miano bohaterów prac konkursowych „Ten chłopak. Ta dziewczyna” przygotowywanych przez uczestników projektu z naszej szkoły.
Na spotkaniu podsumowującym udział naszej szkoły w kampanii „Zauważeni” członkowie grupy „Młodzi z Karskiego” jednogłośnie stwierdzili, że akcje tego typu są bardzo potrzebne. Przede wszystkim zaobserwowaliśmy, że dzięki tej inicjatywie staliśmy się dojrzalsi, bardziej empatyczni i wyczuleni na problemy seniorów. My ich po prostu dostrzegliśmy! W naszych rodzinach, na ulicy, w sklepie, na poczcie... Zwracamy teraz baczniejszą uwagę na ich problemy i potrzeby. Zauważamy, jak wiele im zawdzięczamy, ile jeszcze możemy się od nich nauczyć, ale również, jak wiele możemy im ofiarować swoją pomocą, dobrym słowem, życzliwością. Akcja „Zauważeni” oprócz tego, że otworzyła nam oczy na wiele spraw dnia codziennego, pozwoliła również zastanowić się nad własną przyszłością i sprawiła, że dostrzegliśmy w naszych seniorach "tamtą dziewczynę i tamtego chłopaka sprzed lat".

Zbiórka żywności
Już od samego rana, w piątek 25 listopada, grupa naszych uczniów brała udział w corocznej akcji Świątecznej Zbiórki Żywności organizowanej przez Bank Żywności SOS na terenie C.H. Reduta w Warszawie.
czytaj więcej >>

Dzięki zaangażowaniu wolontariuszy oraz ofiarności i życzliwości wielu dobrych ludzi, udało nam się zebrać potrzebne artykuły, które pomogą najuboższym przeżyć godnie święta. Dziękujemy za włączenie się do tej inicjatywy!

Lekcje z ZUS - udział w kolejnej edycji
Jak ten czas szybko płynie…… wiem, wiem, że to takie sentymentalne. Chcemy poinformować, że szkoła kolejny rok – czyli trzeci – bierze udział w projekcie „Lekcje z ZUS”.
czytaj więcej >>


Celem tego projektu jest potrzeba budowy świadomości młodego pokolenia Polaków, w tak ważnym aspekcie ich przyszłego życia, jakim są ubezpieczenia społeczne. Dziś, niestety, niewielu młodych Polaków zdaje sobie sprawę z tego, czym są ubezpieczenia społeczne i czym skutkuje decyzja o wykluczeniu się z tych ubezpieczeń.
„Lekcje z ZUS” mają za zadanie kształtować świadomość młodzieży, ucząc przy tym zasady solidaryzmu społecznego, a ponadto dawać praktyczną wiedzę przyszłym przedsiębiorcom. Zespół Szkół został zgłoszony też do Olimpiady dla Szkół Ponadgimnazjalnych „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”.
Jak można zauważyć konkurs „nabrał rangi” Olimpiady.


regulamin Olimpiady

Jesteśmy w finale konkursu Savoir-Vivre „Obycie Umila Życie”
W dniu dzisiejszym tj. 07.11.2016 ogłoszono zespoły z najwyższą ilością punktów w XIII Mazowieckim Konkursie Savoir Vivre „Obycie umila życie”
czytaj więcej >>

W drugim etapie XIII Mazowieckiego Konkursu Savoir-Vivre „Obycie Umila Życie” wzięło udział 57 zespołów. Po sprawdzeniu testów do finału zakwalifikowały się zespoły z najwyższą ilością punktów:

 • Szkoły Podstawowe:
  • Szkoła Podstawowa nr 66 im. ks. Juliana Chrościckiego w Warszawie
  • Szkoła Podstawowa nr 69 w Warszawie
  • Szkoła Podstawowa nr 94 im. Pierwszego Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego w Warszawie
 • Gimnazja:
  • Katolickie Gimnazjum nr 15 im. Ks. Jerzego Popiełuszki w Warszawie
  • Gimnazjum nr 128 w Zespole Szkół nr 76 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie
  • Gimnazjum nr 132 z Oddziałami Integracyjnymi w Warszawie
 • Szkoły ponadgimnazjalne:
  • Zespół Szkół nr 31 Im. Jana Kilińskiego w Warszawie
  • Zespół Szkół Licealnych i Ekonomicznych nr 1 w Warszawie
  • Zespół Szkół nr 42 w Warszawie
Finalistów, kibicujących oraz wszystkich zainteresowanych zmaganiami finałowymi zapraszamy 18 listopada 2016 r o godz. 12:00 do Okęckiej Sali Widowiskowej DKW przy ul. 1 Sierpnia 36 A w Warszawie.
Reprezentują nas:
Aleksandra Gawrońska – 1 TOT
Zuzanna Woźniak – 1 TOT
Patrycja Przesmycka – 2 TOT
Karina Wiącek – 2 TOT
Karolina Wójcicka – 2 TOT

JESTEŚMY W FINALE!!!!! Gratulujemy również „naszym Sąsiadom” z Gimnazjum nr 132 z Oddziałami Integracyjnymi w Warszawie !!!!!!

Zlot Szkół Im. Jana Karskiego w Nowym Sączu 18-22.X.2016
W dniach od 18 do 22 października 2016 r. młodzież Technikum nr 8 im. Jana Karskiego z Zespołu Szkół nr 42 w Warszawie: Karina Wiącek, Karolina Wójcicka, Przemysław Kucharzewski, Piotr Jamka, Konstanty Bakalarz, Sebastian Łączykowski, Marcin Krysiński wraz z opiekunem p. Emilą Walczak uczestniczyli w I Ogólnopolskim Zlocie Szkół im Jana Karskiego w Nowym Sączu w ramach projektu „Zdążyć przed...”.
czytaj więcej >>

Zlot został zorganizowany przez Małopolskie Towarzystwo Oświatowe wraz z Zespołem Szkół Społecznych „Splot” im. Jana Karskiego.
W przedsięwzięciu wzięły udział delegacje ze wszystkich polskich szkół, którym patronuje Jan Karski, tj. z Gimnazjum nr 14 w Rudzie Śląskiej, Gimnazjum Integracyjnego nr 4 w Kielcach, Publicznego Gimnazjum nr 18 w Łodzi, Gimnazjum w Wiśniowej Górze, Technikum nr 8 w Warszawie, Zespołu Szkół Społecznych „Splot” w Nowym Sączu a także delegacja uczniów i nauczycieli ze szkoły Hakfar-Hayarok z Izraela, której Jan Karski był honorowy obywatelem.
Inicjatywie przyświecało hasło: „My school – Mr Karski – My Hero , czyli spotkań naszych dopiero początek...”. W środę 19 października o godz. 10 nastąpiło oficjalne otwarcie Zlotu podczas uroczystej Gali w nowosądeckim Ratuszu. Honorowym gościem uroczystości była pani Ewa Junczyk – Ziomecka - Prezes Fundacji Edukacyjnej Jana Karskiego, która podkreślała, że Jan Karski dzięki swojej „ determinacji, odwadze, empatii i reagowaniu na ludzką krzywdę może być wzorem na dzisiaj”.
W godzinach południowych uczniowie mieli okazję poznać najważniejsze miejsca związane z postacią Jana Karskiego w Nowym Sączu uczestnicząc w grze miejskiej. Natomiast o godz. 19 wszyscy uczestnicy Zlotu spotkali się w Teatrze Nomina Rosae, aby obejrzeć niezwykły spektakl „Opowieści Jana”.
Kolejnego dnia Zlotu uczniowie wraz z nauczycielami odwiedzili Krynicę Zdrój, zdobyli Górę Parkową, w Kosarzyskach złożyli hołd patronowi przy obelisku upamiętniającym kurierów.
Następnie wszyscy uczestnicy biesiadowali przy ognisku.
W piątek 22 października młodzież miała okazję porozmawiać z „Żywymi Książkami” w ramach inicjatywy MTO „Żywa Biblioteka” - podczas spotkań twarzą w twarz uczniowie mogli zadać pytania „Żywym Książkom”, którymi byli m.in. – Charles Merrill „Sierpień 1939 w Polsce”, Anna Grygiel – Hurun „ Dziewczynka z czarnobiałego kadru”, Michał Jasieński „ Splątając tęczę, czyli dlaczego mieć elastyczną głowę”.
Zlot zakończył się w sobotę 22 października w Kątach koło Iwkowej. Zlotowi Szkół im. Jana Karskiego towarzyszyła miła i fantastyczna atmosfera. Wszyscy mają nadzieję na kolejny zlot Patrona w przyszłym roku.

XIII Mazowiecki Konkurs Savoir Vivre „Obycie umila życie”
Konkurs Savoir Vivre „Obycie Umila Życie” jest projektem autorskim pani Violetty Wacławek, realizowanym od ponad piętnastu lat przez Dom Kultury „Włochy”.
czytaj więcej >>

Dnia 4 listopada 2016 roku uczniowie „Karskiego” wzięli udział w półfinale konkursu, który odbył się w Okęckiej Sali Widowiskowej Domu Kultury Włochy.
Reprezentowali nas:
Aleksandra Gawrońska – 1 TOT
Zuzanna Woźniak – 1 TOT
Patrycja Przesmycka – 2 TOT
Karolina Wójcicka – 2 TOT
Karina Wiącek – 2 TOT
Konkurs dobrego wychowania jest formą wspaniałej zabawy .

Światowy Dzień Turystyki w Zespole Szkół nr 42
W poniedziałek, 10 października z okazji Światowego Dnia Turystyki mieliśmy przyjemność gościć jedynego w Polsce przewodnika po obszarach polarnych.

Pan Mikołaj Golachowski, mieszkający na stałe w Warszawie, opowiadał nam o swojej pracy przy obsłudze wycieczek po Arktyce i Antarktyce. Jego praca polega na zapewnieniu bezpieczeństwa turystom, którzy pragną dotrzeć na biegun północny, na pilnowaniu zasad ochrony delikatnych ekosystemów polarnych oraz na dzieleniu się wiedzą o tych obszarach. Pan Mikołaj Golachowski jest doktorem nauk biologicznych, jest podróżnikiem i pisarzem.
W czasie prelekcji mogliśmy także podziwiać piękne slajdy z Antarktyki, a także słuchać odgłosów dzikich zwierząt: fok i wielorybów. Nie wiedzieliśmy do tej pory, że zwierzęta na Antarktydzie nie boją się ludzi i bardzo chętnie do nich podchodzą, by się zapoznać, a nawet – zaprzyjaźnić z przybyłymi ssakami, czyli pracownikami naukowymi stacji polarnej. Zdziwiło nas, że to zwierzęta mają na Antarktydzie pierwszeństwo i gdy na przykład pingwin lub słoń morski stanie człowiekowi na drodze, to ten drugi musi poczekać, aż zwierzę ustąpi.
Dzięki prezentacji wiemy też, dlaczego niedźwiedzie polarne nie występują na Antarktydzie. Nie spotyka się tam zwierząt, które dotarły drogę lądową, bo ten kontynent był w czasach geologicznych jest obecnie oddalony od innych tak bardzo, że organizmy mogły tam dotrzeć tylko drogą wodną lub powietrzną. Foki, walenie, ptaki oraz lodowce i piękne krajobrazy urzekły nas i większość z nas zgodziła się z twierdzeniem pana Golachowskiego, że obszary polarne to raj na ziemi. Na zakończenie odbył się konkurs, w którym nagrodą była książka pana Mikołaja Golachowskiego „Czochrałem antarktycznego słonia”. Dzięki niej można uzupełnić naszą wiedzę i zaspokoić ciekawość o odległych i pięknych rejonach świata.

Konkurs „Wydarzenia Czerwca 1976r. w Ursusie. Nasze korzenie – historia Dzielnicy Ursus.”
Zespół Szkół nr 42 w Warszawie, Urząd Dzielnicy Ursus m.st Warszawy i Ośrodek Kultury „Arsus” zapraszają uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych do udziału w konkursie.

Zespół Szkół nr 42 w Warszawie, Urząd Dzielnicy Ursus m.st Warszawy i Ośrodek Kultury „Arsus” zapraszają uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych do udziału w konkursie o tematyce: „Wydarzenia Czerwca 1976r. w Ursusie. Nasze korzenie – historia Dzielnicy Ursus.”
Konkursy odbędą się w szkołach w terminie między 22.11.2016r. a 25.11.2016r. Chęć udziału w konkursie uczeń zgłasza nauczycielowi historii w swojej szkole.
Dla dzieci z przedszkoli zostanie zorganizowany konkurs plastyczny: „Ursus – moja mała Ojczyzna.” Termin nadsyłania prac plastycznych do 26.11.2016r.

Dzień Edukacji Narodowej w Zespole Szkół nr 42
Czy Dzień Nauczyciela musi być nudny? Jak przełamać rutynę? Co zrobić, aby dobrze się bawić? W naszej szkole znaleziono odpowiedzi na te pytania.

W tym roku szkolnym Dzień Nauczyciela i Pracownika Szkoły obchodziliśmy 18 października wspólnie bawiąc się na Miniturnieju „Uczniowie contra Nauczyciele”. Drużyna uczniów z różnych klas podjęła rywalizację z grupą nauczycieli. Było więc śpiewanie znanych przebojów do wylosowanych słów, układanie wierszowanek-rymowanek, paletką pingpongową piłeczki odbijanie ( na czas i na jak największą liczbę odbić), było opowiadanie zabawnych historyjek do wylosowanych obrazków , było też układanie najdłuższego możliwego zdania. A wszystko to z pełnym zaangażowaniem i poświęceniem. Rywalizacja okazała się tak wyrównana, że …o zwycięstwie zaważył jeden punkt! A jako że było to święto nauczycieli, im przypadło zwycięstwo ! A może to był jednak remis?

Ślubowanie i otrzęsiny klas pierwszych
Dnia 12 października 2016 roku w Zespole Szkół nr 42 odbyło się uroczyste ślubowanie i otrzęsiny klas pierwszych.
czytaj więcej >>

W uroczystości wzięli udział: pan Wiesław Krzemień – Zastępca Burmistrza Dzielnicy Ursus m. st. Warszawy, pani Wanda Kopcińska - przewodnicząca Komisji Oświaty Dzielnicy Ursus m. st. Warszawy, pani Katarzyna Chudzyńska – przewodnicząca Rady Rodziców, Rodzice naszych pierwszoklasistów oraz Dyrekcja Zespołu Szkół i nauczyciele.
Ceremonię prowadzili Wiktoria Markiewicz oraz Daniel Czajewski a o oprawę muzyczną zadbali: Grzegorz Korcz, Przesmycka Patrycja, Szkodzińska Natalia oraz pan Robert Wronkowski.
Sztandar został wprowadzony przez Poczet Sztandarowy.
Najważniejszym punktem uroczystości było złożenie przysięgi przez pierwszoklasistów. Uroczystość miała podniosły charakter, zatem odbyła się w obecności Sztandaru Szkoły, na który uczniowie ślubowali Przyrzeczenie złożone na sztandar szkoły oficjalnie zakończyło okres próby i przypieczętowało przynależność uczniów klas pierwszych do naszej szkoły. Następnie zacni Goście, pani dyrektor Konczewska , wychowawcy klas pierwszych oraz osoby reprezentujące klasy pierwsze złożyli swoje podpisy w Kronice Szkolnej.
Po części oficjalnej rozpoczęła się część artystyczna, przygotowana przez starszych kolegów i koleżanki. Nad całością czuwała pani Anna Dąbrowska
Życzymy wszystkim pierwszoklasistom, by każdy dzień w naszej szkole dostarczał im wspaniałych przygód z nauką oraz radosnych chwil w towarzystwie kolegów, koleżanek i pracowników szkoły.

"Młodzi z Karskiego”
Witajcie! Ta zgrana ekipa to my-młodzi, zawsze pomocni, entuzjastycznie nastawieni do świata ludzie, działający pod nazwą „Młodzi z Karskiego”.
czytaj więcej >>

Na co dzień uczymy się w klasach pierwszych i drugich o profilu Technik Informatyk i Technik Obsługi Turystycznej. Jesteśmy żywo zainteresowani wszystkim, co dzieje się wokół nas, dlatego chętnie włączyliśmy się w kampanię społeczną programu „Uwaga” i Fundacji „Zaczyn” poświęconą osobom starszym. Uważamy, że człowiek w każdym wieku zasługuje na szacunek, zrozumienie, wsparcie i życzliwość, a zapewnienie seniorom godnej jesieni życia świadczy o naszym człowieczeństwie.

Wybory do Samorządu Uczniowskiego w „Karskim” !!!
Dnia 11.10.2016 r przeprowadzone zostały wybory do Samorządu Uczniowskiego w naszej szkole. Poprzedzone były kampanią wyborczą , w trakcie której kandydaci prezentowali swoje programy.
czytaj więcej >>

A więc jak na naszą szkołę przystało było wielu kandydatów, wiele ciekawych pomysłów i ciekawych prezentacji. Każdemu bardzo zależało na tegorocznych wyborach. Choć nikt się nie przyznawał, każdy miał tremę – w końcu po to się startuje, by zwyciężyć . Prawie każdy z kandydatów w swoim programie zamieścił punkt dotyczący „szczęśliwego numerka”. Niemniej jednak kandydaci w swoich programach zamieszczali hasła, które odróżniały poszczególne programy wyborcze. Uprawnieni do głosowania byli wszyscy uczniowie. Uczniowie dzisiaj też wybierali z pośród nauczycieli Rzecznika Praw Ucznia, którym została pani Małgorzata Wojtczuk. W głosowaniu wzięło 141 osób, którzy wybierali swoich przedstawicieli. Wśród wszystkich głosów oddanych 3 były nieważne. Komisja wyborcza składała się z reprezentantów klas.
Zgodnie z Regulaminem Samorządu Uczniowskiego i Regulaminem Wyborów w skład samorządu weszły cztery osoby o największej liczbie głosów z następującym przydziałem czynności w bieżącym roku szkolnym:

 • Przewodniczący: Kucharzewski Przemysław (2 TI)
 • Zastępca: Grochowska Weronika (3 TOT)
 • Sekretarz: Przesmycka Patrycja (2 TOT)
 • Skarbnik: Stępniewski Rafał (1 TOT)

Wszystkim zwycięzcom serdecznie gratulujemy !!!

Wycieczka do Częstochowy
5 października 2016 roku uczniowie z klas 4 Tot i 4 Ti pod opieką pani wychowawczyni Anny Dąbrowskiej i ks. Andrzeja Pawelskiego udali się na pielgrzymkę maturzystów archidiecezji warszawskiej na Jasną Górę.
czytaj więcej >>

W częstochowskim klasztorze ojców paulinów wysłuchali konferencji ks. Piotra Pawlukiewicza, w której dzielił się swoim doświadczeniem wchodzenia w dorosłe życie. Mszy świętej odprawianej w południe w kaplicy Cudownego Obrazu przewodniczył i homilię wygłosił biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej Piotr Jarecki. Nasz pobyt w Częstochowie był bardzo udany, pełen radości. Nawet deszczowa pogoda nie zepsuła dobrych humorów wszystkim uczestnikom.
ks. Andrzej Pawelski

Zauważeni
Z radością informujemy, że nasza szkoła przystąpiła do kampanii społecznej "Zauważeni". Jej celem jest włączenie osób starszych w aktywności społeczne, wypracowanie dialogu międzypokoleniowego i zaszczepienie wśród młodych ludzi myśli o zaangażowaniu się w poprawę sytuacji seniorów.
czytaj więcej >>

Kampania ta będzie obecna na antenie "Uwagi"TVN, oraz w mediach społecznościowych w postaci reportaży, wywiadów, porad. Czekamy na Wasze relacje z realizacji działań na rzecz starszych ludzi: opisy lekcji wychowawczych, reportaże ze spotkań z seniorami i recenzje z przebiegu prac związanych z powstawaniem "Podręczników dla seniorów". W ramach kampanii "Zauważeni" redakcja "Uwagi" TVN i Fundacja "Zaczyn" ogłosiły również ogólnopolski konkurs dla uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych „Ten chłopak. Ta dziewczyna.” Jego ideą jest zapoznanie młodzieży z sytuacją osób starszych w naszym kraju, odkrycie podobieństw towarzyszących młodości i dojrzałości, zrozumienie, że pomimo podeszłego wieku w każdej starszej osobie wciąż jest "Ten chłopak. Ta dziewczyna." sprzed lat, którzy przeżywali podobne troski i radości jak dzisiejsza młodzież. Aby wziąć udział w konkursie nawiążcie relację ze starszymi osobami z Waszego otoczenia, wysłuchajcie ich historii. Wybierzcie jedną osobę – musi to być postać autentyczna – która stanie się bohaterem pracy konkursowej. Zwycięzcy otrzymają nagrody pieniężne: w kategoriach praca literacka i fotoreportaż – po 5,5, tys. zł, a autor najlepszej etiudy filmowej - 11 tys. zł! Udział w konkursie wymaga pisemnej zgody Waszych rodziców. Zapoznajcie się ze szczegółami akcji i regulaminem na stronie: www.zauwazeni.tvn.pl. Na prace konkursowe organizatorzy akcji czekają od grudnia do 12 stycznia 2017r. Zapraszamy do udziału w kampanii "Zauważeni" i konkursie "Ten chłopak. Ta dziewczyna".

 

Festiwal Oświatowy
W dniu dzisiejszym tj. 24 września 2016 r. nasza Szkoła brała udział po raz kolejny w Festiwalu Oświatowym, który odbył się w Parku Hassów. Hasło tegorocznej imprezy to "Lektury z klasą".
czytaj więcej >>

Było bardzo wiele atrakcji na stoisku „Karskiego”, które zachęcały do zatrzymania się dorosłych i dzieci oraz występ na scenie nauczycieli i uczniów. U nas nawiązaliśmy do „Roku Henryka Sienkiewicza”, gdzie udaliśmy się śladami Stasia I Nel – poprzez „W pustyni i w puszczy”. Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie w przygotowanie.

Akcja "Sprzątanie świata"
„Sprzątanie świata - Polska" jest częścią międzynarodowego ruchu na rzecz ochrony środowiska Clean up the World wywodzącego się z Australii, zapoczątkowanego w 1989 roku przez Ina Kiernana, australijskiego biznesmena i żeglarza.
czytaj więcej >>

W ruchu tym uczestniczy blisko 40 mln. wolontariuszy z ponad czterdziestu krajów na całym świecie. W Polsce akcję w 1994 roku zainicjowała Mira Stanisławska-Meysztowicz, założycielka Fundacji Nasza Ziemia. W piątek, 16.09.2016 r. nasza Szkoła wzięła udział w akcji „Sprzątanie Świata 2016”. Uczniowie wraz z wychowawcami zostali zaopatrzeni w jednorazowe rękawice i worki na śmieci; pozbierały i posegregowały odpady, a następnie wyrzuciły do odpowiednich szkolnych kontenerów.

Kiermasz podręczników
Jak co roku w pierwszych dniach września tak i w tym roku, dnia 14.09.2016 r. (środa) odbył się w „KARSKIM” kiermasz podręczników.
czytaj więcej >>

W kiermaszu mogli wziąć wszyscy Uczniowie naszej szkoły.

Wystawa "Jan Karski. Człowiek wolności."
W piątek 2 września 2016 roku uczniowie naszego Zespołu Szkół nr 42 czyli Technikum nr 8 im. Jana Karskiego oraz Zasadniczej Szkoły Zawodowej nr 37 im. Jana Karskiego – wszystkie klasy z nauczycielami odwiedzili wystawę "Jan Karski. Człowiek Wolności".
czytaj więcej >>

Uczniowie spotkali się z rabinem Moshe Bloomem i na jego zaproszenie mieli okazję zwiedzić wnętrze Synagogi im. Nożyków, ul. Twarda 6. Młodzież dowiedziała się także wielu informacji o swym nowym Patronie. A to wszystko dzięki Fundacji Edukacyjnej Jana Karskiego
Serdecznie dziękujemy!

Rozpoczęcie roku szkolnego 2016/2017
Dnia 1 września 2016 roku o godzinie 11.00 w Zespole Szkól nr 42 w Warszawie nastąpiła inauguracja roku szkolnego 2016/2017 dla uczniów Technikum nr 8 im. Jana Karskiego, Zasadniczej Szkoły Zawodowej nr 37 im. Jana Karskiego.
czytaj więcej >>

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego to dzień, który zapada w pamięci każdego ucznia na bardzo długo a 1 września to powrót do szkolnej rzeczywistości i obowiązków.
Oficjalną część rozpoczęto od wprowadzenia pocztu sztandarowego i wspólnego odśpiewania hymnu narodowego. Następnie przywitano wszystkich zgromadzonych i głos zabrała Pani Dyrektor Katarzyna Konczewska a następnie Zastępca Burmistrza Dzielnicy Ursus Miasta Stołecznego Warszawy Wiesław Krzemień oraz Pani Wanda Kopcińska – Przewodnicząca Komisji Oświaty. Zaraz potem przystąpiono do części artystycznej. Później uczniowie udali się do sal lekcyjnych na spotkanie z wychowawcami.
Rozpoczynamy kolejny rok zmagań w zdobywaniu nowej wiedzy. Jest to też czas kolejnych doświadczeń, umożliwiający pogłębianie zainteresowań i odkrywanie nowych pasji.

top