Rozpoczęcie roku szkolnego 2014/2015

Rozpoczęcie roku szkolnego 2014/2015 odbędzie się w poniedziałek 1 września o godzinie 10:00 na małej sali gimnastycznej.

Zakończenie roku szkolnego 2013/2014

Młodzi głosują

W poniedziałek, 19 maja, w naszej szkole, podobnie jak w całej Polsce odbyły się młodzieżowe wybory do Parlamentu Europejskiego Młodzi głosują 2014. Ponad 70% uprawnionych uczniów i uczennic poszło w do urn i oddało swoje głosy na komitety wyborcze zarejestrowane w całej Polsce.
W tym dniu nauczyciele przeprowadzili zajęcia na których uczniowie zdobyli wiele informacji na temat Parlamentu Europejskiego oraz zbliżających się wyborów. W szkole prowadzona była także akcja profrekwencyjna.

Mobilny kiermasz pracy

20 maja 2014 r. już po raz drugi w naszej szkole odbył się Mobilny Kiermasz organizowany naszą szkołę przy współpracy z Młodzieżowym Biurem Pracy OHP.
Podczas kiermaszu przedstawiono oferty prac krótkoterminowych oraz stałych, informacje na temat działalności Ochotniczych Hufców Pracy, korzystania ze szkoleń, możliwości wzięcia udziału w zajęciach grupowych i indywidualnych z doradcą zawodowym.

Oferty pracy Młodzieżowego Biura Pracy cieszyły się ogromnym zainteresowaniem młodzieży.
Idea Mobilnego Kiermaszu Pracy z pewnością będzie kontynuowana w kolejnym roku szkolnym.

Smolball

W ramach rozwoju zainteresowań uczniów naszej szkoły, w dniu 30 kwietnia, zostały przeprowadzone warsztaty z wychowania fizycznego, w których brali udział uczniowie klas III.
Uczniowie poznawali tajniki nowej gry o nazwie Smolball.
Grę tę wynalazł Polak Janusz Smoliński. Pomimo, iż pomysł na grę Smolball zrodził się w Polsce, został zrealizowany w Szwajcarii.
Nasi uczniowie zostali zapoznani z zasadami tej szybkiej i dynamicznej gry oraz mogli uczestniczyć w treningu prowadzonym przez samego twórcę Smolballa.
Wszystkiego o zasadach i formach tej gry można dowiedzieć się na stronie internetowej www.smolball.com.
Bardzo dziękujemy Panu Januszowi za odwiedziny naszej szkole, a uczniom za zaangażowanie podczas zajęć.

Zawody w piłce nożnej

W ramach warszawskich zmagań szkół ponadgimnazjalnych reprezentacja Zespołu Szkół Nr 42 po zaciętym meczu z LO56 wygrała w dogrywce 1:0. Strzelec  bramki to Michał Pawlicki uczeń klasy II W. Życzymy kolejnych sukcesów.

Dzień otwarty

Zakończenie roku klasy maturalnej

Dla tegorocznych maturzystów Zespołu Szkół Nr 42, 25 kwietnia był ostatnim dniem w szkolnych murach. Uczniowie klasy 4TIT oficjalnie zakończyli naukę.
Żegnając podopiecznych, pani Dyrektor Katarzyna Konczewska pogratulowała wszystkim doskonałych ocen, wyników i osiągnięć oraz życzyła powodzenia przy egzaminie maturalnym i zawodowym. Tradycyjnie jak co roku uczniowie otrzymali nagrody za osiągnięcia na polu nauki i sportu, które wręczała pani Dyrektor Katarzyna Konczewska wraz z wychowawcą klasy panią Anną Dąbrowską. Cała uroczystość została przygotowana przez uczniów klasy 3TI, którą zakończył krótki występ artystyczny.

Dzień amerykański

Dnia 15 kwietnia 2014 r. w naszej szkole odbyła się impreza pod hasłem "Dzień Amerykański", zorganizowana przez opiekunów i członków Samorządu Uczniowskiego. W wydarzeniu brała udział cała społeczność szkolna.
Program Dnia Amerykańskiego obfitował w wiele interesujących punktów. Na początku mieliśmy okazję obejrzeć ciekawy, animowany film na temat historii USA, jak również wysłuchać prezentacji dotyczącej sławnych Amerykanów.
Następnie przedstawiciele poszczególnych klas uczestniczyli w konkurencjach ocenianych przez nauczycielskie jury. Pierwszą z nich był quiz wiedzy o Stanach Zjednoczonych. Następnie każda z klas otrzymała zadanie wykonania plakatu na temat atrakcji turystycznych USA oraz jego prezentację na forum szkoły.
Kolejnym zabawnym punktem Dnia był konkurs na przebranie klas wraz z wychowawcami. Mieliśmy okazję ujrzeć m.in. Indian, kowbojów, amerykańskie gwiazdy filmowe, raperów, a nawet bohaterów amerykańskich bajek.
Najzabawniejszą konkurencją było karaoke. Przedstawiciele każdej z klas losowali tytuły amerykańskich piosenek, które następnie śpiewali na forum szkoły. W konkursie ujawniły się artystyczne talenty naszej młodzieży.
Na zakończenie szkolnego święta, nastąpiło podsumowanie i ogłoszenie wyników wszystkich konkurencji oraz wręczenie dyplomów i słodkich nagród. Zwycięzcami Dnia Amerykańskiego została klasa II TOT, której serdecznie gratulujemy.
Przez cały czas trwania imprezy, uczniowie mieli okazję próbować przepyszne tosty przygotowywane na kiermaszu w holu szkoły.
Zabawa i towarzysząca jej atmosfera była świetna.
Opiekunowie i przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego już dziś zastanawiają się nad następną szkolną imprezą...

Wycieczka do Narodowego Banku Polskiego

W poniedziałek 07 kwietnia 2014 roku uczniowie klas: I TOT, II TOT, III TOT odbyli wycieczkę do Narodowego Banku Polskiego w Warszawie. Opiekunkami wyjazdu były panie: Emilia Walczak, Sylwia Kownacka, Małgorzata Wojtczuk.
Głównym celem wycieczki było zwiększenie świadomości ekonomicznej w zakresie bankowości.
Zwiedzanie Banku Centralnego młodzież rozpoczęła od wykładu na temat istoty funkcjonowania NBP, jego funkcji, historii i roli jaką pełni w gospodarce. Uczniowie zapoznali się również z rolą jaką pełni NBP w edukacji ekonomicznej oraz w promowaniu przedsiębiorczości.
Kolejnym etapem wycieczki było zwiedzanie Centralnej Biblioteki NBP i zapoznanie się z księgozbiorem i zasadami funkcjonowania biblioteki. Następnie wycieczkowicze obejrzeli eksponaty muzeum numizmatycznego. Oglądane monety, banknoty kolekcjonerskie oraz ich odręczne szkice wzbudziły ogromne zainteresowanie.
Punktem kulminacyjnym wycieczki był pokaz, podczas którego można było dowiedzieć jak rozpoznawać autentyczność banknotów oraz przekonać się jak działają maszyny liczące wykorzystywane w sektorze bankowym.
Dowiedzieliśmy się o znaczeniu stabilności cen, poznaliśmy tajniki polityki pieniężnej i znaczenie prezesa NBP. Przedstawiono nam funkcje NBP, m.in. działalność emisyjną, dewizową, badawczą, statystyczną, współpracę międzynarodową, wycofywanie z obiegu uszkodzonych lub zużytych znaków pieniężnych. Dyskutowaliśmy o zabezpieczeniach znajdujących się na banknotach, zwiedzili Muzeum Numizmatyczne, w którym znajduje się obecnie wystawa poświęcona pontyfikatowi Jana Pawła II – „Santo Subito”
Młodzież miała możliwość m. in.: poznać historię, funkcję i rolę NBP, historię pieniądza na świecie i w Polsce oraz dawne i współczesne techniki mennicze, dotknąć i podnieść oryginalną sztabę złota o wadze 12,5 kg i wartości ok. 1 900 000 zł,
Wycieczka do Banku Centralnego była lekcją w praktyce, pokazała jak treści ekonomiczne przekazywane podczas zajęć podstawy przedsiębiorczości wyglądają w rzeczywistości.
Wyjazd ten przyczynił się do promocji i wsparcia inicjatyw z zakresu edukacji ekonomicznej realizowanych w naszej szkole.

Wyróżnienie dla Zespołu Szkół nr 42 za aktywność w realizacji projektów europejskich

30 kwietnia 2014 r. o godzinie 14.00 w Starej Prochowni Stołecznego Centrum Edukacji Kulturalnej przy ul. Boleść 2 odbyła się konferencja „10 lat warszawskiej oświaty w Unii Europejskiej”
Konferencja miała na celu podsumowanie 10 lat europejskich projektów edukacyjnych realizowanych w Warszawie, wyróżnienie szczególnie aktywnych we współpracy europejskiej szkół i nauczycieli oraz nagrodzeniu uczniów laureatów konkursu plastycznego o tematyce europejskiej.
W latach 2004-2014 warszawskie placówki i instytucje oświatowe w skuteczny sposób realizowały projekty współpracy edukacyjnej w ramach UE, pozyskiwały znaczące środki europejskie na wsparcie rozwoju, a uczniowie i nauczyciele wykazywali się aktywnością w mobilności edukacyjnej. Ostatnie kwietniowe popołudnie, w przeddzień rocznicy przystąpienia Polski do UE, było dobrym czasem aby. ten dorobek przedstawić szerzej oraz zachęcić szkoły do dalszej europejskiej aktywności.
W murach Starej Prochowni zgromadzili się liczni zaproszeni goście, którzy po przywitaniu przez Zastępcę Prezydenta m.st. Warszawy, Pana Włodzimierza Paszyńskiego wysłuchali wykładu inauguracyjnego „Warszawa w Europie" wygłoszonego przez Pana Profesora Henryka Samsonowicza a następnie zapoznali się z prezentacją Pani Joanny Gospodarczyk – Dyrektora Biura Edukacji Urzędu m.st. Warszawy, przedstawiającą realizację przez warszawskie szkoły i Biuro Edukacji projektów finansowanych ze źródeł Unii Europejskiej.
Kulminacyjnym momentem spotkania było wręczenie dyplomów, podpisanych przez Panią Hannę Gronkiewicz-Waltz, Prezydenta m.st. Warszawy, dyrektorom i nauczycielom szkół najbardziej zaangażowanych w realizację projektów edukacyjnych UE.
Miło nam poinformować, iż wśród nagrodzonych, jako jedyna placówka z dzielnicy Ursus, znalazł się Zespół Szkół Nr 42. Nagrodę z rąk pana Włodzimierza Paszyńskiego - Zastępcy Prezydenta m.st. Warszawy oraz pani Joanny Gospodarczyk – Dyrektora Biura Edukacji Urzędu m.st. Warszawy odebrała pani Katarzyna Konczewska dyrektor ZS Nr 42.

Ogólnopolski próbny egzamin zawodowy dla zawodu technik obsługi turystycznej

W dniu 31 marca 2014 roku uczniowie klasy II Technikum Obsługi Turystycznej wzięli udział w Ogólnopolskim Próbnym Egzaminie Zawodowym zgodnym z nową podstawą programową (kwalifikacja T13) organizowanym przez portal hotelinfo24.pl
Egzamin składał się z dwóch etapów – pisemnego i praktycznego. W pierwszej kolejności uczniowie rozwiązywali test składający się z 40 pytań, natomiast w drugiej części egzaminu musieli zmierzyć się z projektem związanym z przygotowaniem imprezy turystycznej.
Cieszymy się, że młodzież klasy II miała okazję sprawdzić swoją wiedzę i umiejętności.
Życzymy powodzenia na właściwym egzaminie potwierdzającym kwalifikacje w zawodzie.

Koordynatorzy:
Emilia Walczak i Sylwia Kownacka
nauczyciele przedmiotów zawodowych - turystycznych

"Wiosna, Wiosna, ach to ty!..." fragment piosenki Marka Grechuty

Dnia 21 marca 2014r.potocznie mówiąc w dzień wagarowicza w naszej szkole został zorganizowany konkurs dla uczniów na najbardziej pomysłowe przebranie. Młodzież wykazała się dużą kreatywnością i zaangażowaniem. Wśród najciekawszych strojów na uwagę zasługuje wojskowe przebranie Andrzeja Keniga ucznia klasy 3Tot, myszka Mickey w wydaniu Klaudii Zimochockiej uczennicy klasy 1Tot oraz Wioletty Leszczyńskiej uczennicy klasy 1Tot jako Pani Wiosny. Zwycięzcy otrzymali słodkie nagrody. W kolorach wiosennych byli również nauczyciele. Zabawa była wspaniała.

XXI Międzynarodowy salon edukacyjny "Perspektywy 2014"

W dniach od 6 do 8 marca 2014 r. w godz. 9.00-16.00 w Pałacu Kultury i Nauki odbył się XXI Międzynarodowy Salon Edukacyjny Perspektywy 2014, podczas którego  prezentowała się nasza szkoła. Nasze stoisko cieszyło się dużym zainteresowaniem. Poświęciliśmy czas każdemu gimnazjaliście, który odwiedził nasze stoisko.
Mówiliśmy o zajęciach obowiązkowych, ofercie zajęć pozalekcyjnych, kołach zainteresowań oraz wielu innych szkolnych atrakcjach.
Dziękujemy wszystkim za udział w targach  a szczególnie za godne reprezentowanie naszej szkoły uczennicom i uczniom.

Studniówka 2014

"Zawżdy tak bywało
Gdy na 100 dni nauk zostało,
Wielce godni żakowie,
Biesiadowali na zdrowie."
Jan KochanowskiEfektowny Polonez, goście  i zabawa do białego rana. W piątek 14 lutego 2014 roku na studniówce bawili się Abiturienci klasy IV TIT (profil turystyczny i informatyczny) Zespołu Szkół Nr 42 w Warszawie. Odbył się on w jednym z warszawskich domów bankietowych. Na ręce wychowawczyni Pani Anny Dąbrowskiej złożono podziękowania. Studniówka zaczęła się polonezem , którego poprowadziła Dyrektor szkoły Pani Katarzyna Konczewska.

Projekt wybory? Lubię to

Dnia 06 lutego 2014r. dziesięcioosobowa grupa uczniów z klasy IIITOT Zespołu Szkół Nr 42 w Warszawie uczestniczyła w warsztatach na temat znaczenia wyborów do Parlamentu Europejskiego. Warsztaty odbyły się w Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie. Kampania edukacyjna „Wybory? Lubię to” została zorganizowana przez Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego w Polsce i Centrum Studiów Wyborczych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu dla uczniów, którzy ukończyli 18 lat i będą mogli po raz pierwszy głosować. W czasie warsztatów uczestnicy obejrzeli krótki film informacyjny o wyborach, a także zostali zapoznani z wynikami badań ankietowych, które komentowali eksperci - szefowie Państwowej Komisji Wyborczej i Biura Informacyjnego Parlamentu Europejskiego. Uczniowie mogli również komentować wyniki badań, wypowiadać swoje opinie, a a także pytać ekspertów. Wiedza dotycząca eurowyborów została przekazana w sposób bardzo atrakcyjny.

Apel podsumowujący pierwsze półrocze

W dniu 05 lutego 2014 r. w naszej szkole odbył się apel podsumowujący I półrocze roku szkolnego 2013/2014.
Podczas spotkania opiekunowie Samorządu Uczniowskiego przekazali informacje na temat wyników w nauce, frekwencji oraz osiągnięć poszczególnych klas. Wyróżniono również najlepszych uczniów i podsumowano wydarzenia z życia szkolnego, które miały miejsce w minionym półroczu.
Następnie p. Dyrektor wręczyła dyplomy najlepszym uczniom oraz laureatom i finalistom licznych konkursów, olimpiad i zawodów sportowych.
Mamy nadzieję, że nowy semestr okaże się równie owocny.

Szkolny konkurs wiedzy o krajach niemieckiego obszaru językowego

Dnia 11 grudnia 2013 roku odbył się w naszej szkole Szkolny Konkurs Wiedzy o Krajach Niemieckiego Obszaru Językowego. W konkursie wzięło udział wielu uczniów, którzy żywo interesują się kulturą, historią i życiem codziennym ojczyzn Goethego, Mozarta i Frischa.

Finalistami konkursu zostali:

1. Adrian Gwóźdź z kl. 3 Tot
2. Bartek Konarski z kl. 2 Ti
3. Dominik Pamin z kl. 3 Tot
4. Kacper Gliński z kl. 3 Ti
5. Patryk Krawczyk z kl. 2 Tot

Gratulujemy!

Zawody sportowe XLVII olimpiady młodzieży w piłce ręcznej

04.02.2014 odbyły się zawody  sportowe w ramach XLVII Warszawskiej Olimpiady Młodzieży w piłce ręcznej szkół ponadgimnazjalnych. Nasi chłopcy wygrali z 56 LO im Leona Kruczkowskiego po zaciętym meczu 11 do 14 dla Zespołu Szkół Nr 42. Gratulacje i powodzenia w dalszych rozgrywkach. 
Skład drużyny to: Michał Pawlicki, Bartosz Gowin, Kamil Basek, Mariusz Koch, Sebastian Piwowarczyk, Tomasz Krajewski, Bartosz Truszkowski, Łukasz Lipiński, Dawid Rejmer, Mateusz Krzaczek, Adrian Druś.

"Z wizytą u wojewody mazowieckiego"

Dnia 23 stycznia 2014r. uczniowie klasy III TI pod opieką pani Zenobii Kondratiuk uczestniczyli w lekcji obywatelskiej, która odbyła się w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim.
Na lekcję tę uczniowie zostali zaproszeni przez wojewodę mazowieckiego – pana Jacka Kozłowskiego.
W gabinecie pana wojewody uczniowie spotkali się z panią Dyrektor Generalną Haliną Stachurą-Olejniczak, która przedstawiła codzienną pracę wojewody jako zwierzchnika administracji zespolonej i samorządu terytorialnego. Następnie zwiedzając Urząd Wojewódzki uczniowie bezpośrednio zapoznali się z pracą różnych służb działających pod nadzorem wojewody. Przewodnikiem po Urzędzie była pani Agata Ewertyńska - Zastępca Dyrektora Wydziału Spraw Cudzoziemców. Na zakończenie spotkania odbył się krótki test weryfikujący wiedzę uzyskaną w czasie lekcji obywatelskiej.
Uczniowie, którzy zapamiętali najwięcej informacji otrzymali symboliczne nagrody, które wręczyła pani  Agata Ewertyńska.

Spotkania z lekturą

W ramach cyklu Spotkania z lekturą klasy 4Tot oraz 4 TI obejrzały w kinie Arsus Granicę na motywach powieści Zofii Nałkowskiej ze świetnymi kreacjami K. Jandy i A. Seweryna. Z kolei w mroźny styczniowy czwartek 30.01 młodzież wraz z polonistką, panią Agnieszką Grajek obejrzała przedstawienie Zdążyć przed Panem Bogiem w oparciu o wywiad Hanny Krall z Markiem Edelmanem. Postawa naszej młodzieży, która pomimo ostrego mrozu i przenikliwego wiatru dotarła w 100% na przedstawienie godna jest  pochwały!

Sukces w X Ogólnopolskim Konkursie Krasomówczym

W dniu 24 stycznia 2014 Karina Górska, uczennica klasy I Technikum Obsługi Turystycznej w siedzibie Muzeum Niepodległości w Warszawie otrzymała nagrodę za zajęcie III miejsca w Ogólnopolskim Konkursie Krasomówczym w kategorii szkół ponadgimnazjalnych. Uczennica pod kierunkiem polonistki, pani Agnieszka Grajek przygotowała mowę o Ince, sanitariuszce z batalionu Łupaszki, dzielnej bohaterce, która oddała swoje młode życie za ojczyznę. Konsultacji historycznej udzielił nauczyciel historii pan Tomasz  Siedlecki..
Tajemnica sukcesu Kariny to skromność, pracowitość i zaangażowanie. Inka, niemal rówieśniczka i bohaterka przemówienia, stała się dla Kariny kimś szczególnie bliskim, a jej śmierć z okrzykiem Jeszcze Polska nie zginęła poruszyła do głębi serce zarówno oratorki, jak i słuchaczy. Gorąco i serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych  sukcesów.

Laureaci etapu rejonowego XIV konkursu ortograficznego

W dniu 23 stycznia 2014 w Zespole Szkół Nr 42 odbył się etap rejonowy konkursu „Ortografia na medal” pod honorowym patronatem Mazowieckiego Kuratora Oświaty. W konkursie wzięli udział uczniowie gimnazjów z dzielnicy Ursus oraz uczniowie szkół ponadgimnazjalnych. Poziom przygotowania uczniów był wyrównany i bardzo wysoki.
Oto finaliści konkursu:
I miejsce Agnieszka Rogowska z Gimnazjum Nr 131im. K.K. Baczyńskiego
II miejsce Paweł Stróżański z Gimnazjum Społecznego nr 4 STO
III miejsce Marta Wojtanek z Zespołu Szkół Nr 42
oraz Wojciech Kwapisz z Gimnazjum Społecznego nr 4 STO
IV miejsce Marcin Rzeźnicki z Gimnazjum Nr 131 im.K.K. Baczyńskiego
oraz Paweł Miazga z z Zespołu Szkół Nr 42
Życzymy sukcesów 15 marca w czasie etapu wojewódzkiego, do którego zakwalifikowali się laureaci trzech pierwszych miejsc.
Serdecznie gratulujemy uczniom i nauczycielom.

Wycieczka do sejmu

W dniu 27 stycznia 2014 r. uczniowie klasy I TOT wraz z opiekunami: p. Z. Kondratiuk i p. Sylwią Kownacką uczestniczyli w wycieczce do Sejmu RP. Mimo mroźnej pogody, wyprawa okazała się bardzo udana. Mieliśmy okazję posłuchać interesującego wykładu naszego przewodnika na temat historii i współczesności polskiego parlamentaryzmu. Następnie zwiedzaliśmy wybrane budynki i sale sejmowe, m.in.: galerię Sali Posiedzeń Sejmu, hall główny (z makietą kompleksu budynków sejmowych, tablicą upamiętniającą posłów II Rzeczypospolitej, którzy zginęli w czasie II wojny światowej, tablicą upamiętniającą parlamentarzystów, którzy zginęli w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem, gablotą z laskami marszałkowskimi), Sali Kolumnowej i Korytarza Marszałkowskiego. Młodzież okazała się bardzo aktywna i zainteresowana. Być może wśród naszych uczniów znajduje się przyszły polityk.

Podsumowanie pierwszego półrocza

I półrocze roku szkolnego 2013/2014 za nami. Był to czas ciężkiej, ale owocnej pracy całej społeczności szkolnej. Za nami mnóstwo przedsięwzięć i wydarzeń. Oto najważniejsze z nich:

- Wybory do Samorządów klasowych
- Festiwal Oświatowy
- Akcja "Sprzątanie świata"
- Kiermasz książek
- Obchody Dnia Edukacji Narodowej
- Ślubowanie i Otrzęsiny klas I
- Akcja "Walczymy z przesądami"- Międzynarodowy Dzień Walki z AIDS
- Wybory do Samorządu Uczniowskiego
- Obchody Dnia życzliwości i pozdrowień
- Mikołajki
- Akcja "Góra grosza"
- Świąteczna pomoc dla domu dziecka w Ursusie
- Konkurs na najlepiej udekorowaną klasę
- Apel bożonarodzeniowy
- Kiermasz Pracy.

Mamy nadzieję, że przyszły semestr okaże się równie owocny, a zarazem ciekawy! Dziękujemy wszystkim za współpracę!
Opiekunowie Samorządu Uczniowskiego,
Sylwia Kownacka i Michał Demczuk

Mobilny kiermasz pracy

15 stycznia 2014 r. po raz pierwszy w naszej szkole odbył się Mobilny Kiermasz Pracy. Uczestnicy mogli zapoznać się szeroką gamą ofert pracy proponowanych przez Młodzieżowe Biuro Pracy OHP oraz uzyskać porady jak szukać pracy. Tego dnia pełnił dyżur także doradca zawodowy.
Podejmując pracę w tak młodym wieku, młodzież ma możliwość zdobycia cennego doświadczenia zawodowego.
Oferty pracy Młodzieżowego Biura Pracy cieszyły się dużym zainteresowaniem młodzieży.
W związku z ogromnym zainteresowaniem naszą akcją, w czerwcu zostanie zorganizowany kolejny Mobilny Kiermasz Pracy.

Apel bożonarodzeniowy

Olimpiada przedsiębiorczości

Dnia 5 grudnia 2013 roku odbyła się w naszej szkole Olimpiada Przedsiębiorczości - IX edycja po hasłem "Własna Firma" pod przewodnictwem Pani Emilii Walczak, Pani Małgorzaty Wojtczuk i Pani Kingi Pokojskiej.
Osobami, które uzyskały najwyższą liczbę punktów są:
 1. Miazga Paweł
 2. Kołodziejczyk Paweł
 3. Maj Anna
Nasze gratulacje!!

Gra miejska "W dobrym klimacie"

19 listopada uczniowie naszej szkoły – Anna Maj, Łukasz Lipiński, Adrian Druś, Tymoteusz Hetman, Dominik Pamin wraz z opiekunem p. Emilią Walczak wzięli udział w grze miejskiej „W Dobrym Klimacie” zorganizowanej przez Stowarzyszenie Ekologiczno - Kulturalne Klub Gaja z okazji szczytu klimatycznego w Warszawie.
Gra rozpoczęła się na Stadionie Narodowym (w miejscu obrad Konferencji Klimatycznej), po około 2 godzinach uczestnicy dotarli do mety w Pałacu Kultury.
Uczniowie rozwiązując zagadki wykazali się dużą wiedzą, spostrzegawczością i bardzo dobrą kondycją. Gra miała charakter edukacyjny i  pozwoliła uczniom uporządkować i uzupełnić wiadomości związane ze zmianami klimatu.
Organizatorzy podziękowali wszystkim uczestnikom za zaangażowanie i niezwykłą energię. Wszyscy otrzymali pamiątkowe suweniry.

"Ferdydurke" w teatrze Imka

W dniu 12 listopada 2013 roku młodzież z klasy 3TI oraz 4TI obejrzała w teatrze Imka  wraz z wychowawcą p.Pawłem Żerdzińskim oraz organizatorem  p.Agnieszką Grajek niezwykle udane przedstawienie „Ferdydurke” wg prozy  W. Gombrowicza. Taka forma przyswajania lektur przypadła do gustu młodym technikom, którzy wyrazili chęć uczestniczenia w kolejnych  projektach teatralnych, jakie zaplanowane są na ten rok szkolny.

Dzień edukacji, ślubowanie klas pierwszych

W dniu 15 października, zgodnie z tradycją szkoły odbyło się ślubowanie pierwszoklasistów z klas 1W, 1TI oraz 1ToT, którzy od tej chwili stali się członkami Zespołu Szkół Nr 42. Odświętnie ubrani uczniowie zaprezentowali swoje klasy oraz przygotowane przez siebie akty ślubowania w obecności zaproszonych gości z Urzędu Dzielnicy Ursus oraz dyrektorów szkół, znajdujących się w budynku przy ul.Dzieci Warszawy 42. Uroczystość uświetnił Koncert Życzeń dla nauczycieli, uczniów i pracowników szkoły z okazji Dnia Edukacji, przygotowany przez Koło Teatralne.

Otrzęsiny klas pierwszych

22 października 2013r. odbyły się OTRZĘSINY KLAS PIERWSZYCH podczas których symbolicznie przyjęto w poczet uczniów naszej szkoły pierwszoklasistów. Imprezę przygotowali starsi koledzy z klasy II TOT i II TI.
„Wytęż mózg” - to pierwsza konkurencja z jaką zmagali się nasi pierwszoklasiści wraz z wychowawcami. Kolejnym zadaniem z którym musieli sobie poradzić uczniowie to narysowanie posteru wychowawcy i wymienienie ich cech osobowości. Owa konkurencja wypadła naprawdę zabawnie, a dowodem tego są portrety „oczami uczniów”. Najwięcej emocji wzbudziła trzecia konkurencja, czyli konkurs karaoke. Klasa I TOT brawurowo wykonała piosenkę zespołu Weekend „Ona tańczy dla mnie”, zajmując I miejsce w tej konkurencji, Klasa I TI zaśpiewała piosenkę „Bałkanica” zespołu Piersi, natomiast klasa I W wykonała utwór „Bujaj się” zespołu After Party.
Konkurencje, oceniane przez Jury złożone z uczniów klas starszych, wygrała klasa IW.
Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom oraz ich wychowawcom.

Świętokrzyskie miejsca mocy

W dniach 17-18 października 2013r. uczniowie klasy I TOT i II TOT pod opieką wychowawców- p.Sylwii Kownackiej i p.Emilii Walczak oraz p. Kingi Pokojskiej wybrali się 2- dniową wycieczkę inegracyjno-krajoznawczą w Góry Świętokrzyskie.
Program wycieczki był niezwykle bogaty w atrakcje turystyczne.
Pierwszą atrakcją wycieczki było zwiedzanie rezerwatu archeologicznego chroniącego zespołu neolitycznych kopalni krzemienia pasiastego w Krzemionkach k. Ostrowca Świętokrzyskiego. Następnie udaliśmy się do Ujazdu, aby zwiedzić  niezwykły i unikatowy XVIIw. Zamek Krzyżtopór zbudowany jako swoisty kalendarz z 4 wieżami symbolizującymi pory roku, i tyloma oknami ile dni w roku. Pełni wrażeń udaliśmy się na nocleg do Schroniska Młodzieżowego w Świętej Katarzynie, gdzie czekała na nas pyszna obiadokolacja.
Następnego dnia mimo, że pogoda nie była wymarzona udaliśmy się na Łysicę- najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich (612m. n.p.m.). Mimo dużego wysiłku, który młodzież musiała podjąć wspinając się na szczyt, widoki rekompensowały im wszystko. Po wejściu na Łysicę mieliśmy okazję zobaczyć z bliska największe w Polsce skupisko gołoborzy.
W drodze na Łysicę mogliśmy również podziwiać Zespół Klasztorny Bernardynek z XVw., jak również drewnianą kapliczkę i źródło św.Franciszka.
Kolejnym punktem programu było zwiedzanie Jaskini Raj, najpiękniejszej jaskini w Polsce. Mieliśmy okazję zobaczyć bajkowy, podziemny świat, gdzie natura stworzyła zapierający dech w piersiach kompleks korytarzy i komnat  ze  skupiskami stalaktytów i stalagmitów o unikatowym na skalę światową zagęszczeniu. Ostatnim punktem programu było zwiedzanie rezerwatu Kadzielnia – ciekawego obiektu geologicznego z Górą Geologów i dużym amfiteatrem w Kielcach. Wyjątkowy urok tego miejsca zapisały klisze naszych aparatów fotograficznych.
Podczas wycieczki uczniowie mogli się sprawdzić w roli pilotów wycieczki.
Każdy etap podróży wzbogacał wiedzę uczniów i przynosił wiele niezapomnianych wrażeń.
Trochę zmęczeni, ale pełni wrażeń wyruszyliśmy do Warszawy.

Wycieczka do Centrum Nauki Kopernik

Warsztaty "Zostań pracownikiem przedsiębiorstwa turystycznego"

16 października 2013 roku odbyły się warsztaty dla uczniów klas trzecich Gimnazjum nr 132 pod hasłem „Zostań pracownikiem przedsiębiorstwa turystycznego”.
Zajęcia przeprowadziły nauczycielki przedmiotów turystycznych- p. Sylwia Kownacka i p. Emila Walczak oraz wybrani uczniowie z klas I, II, III i IV TOT.
Gimnazjaliści zostali zapoznani z profilem kształcenia na kierunku Technik Obsługi Turystycznej, obserwowali scenki odgrywane przez uczniów technikum dotyczące obsługi trudnego klienta w biurze podróży i w hotelu oraz brali udział w konkursie wiedzy geograficzno- turystycznej.

„Wałęsa, człowiek z nadziei”

Dnia 18 października 2013 roku uczniowie klas trzecich: Technik Obsługi Turystycznej oraz Technik Informatyk wraz opiekunami p.Pawłem Żerdzińskim i p.Małgorzatą Wojtczuk uczestniczyli w wycieczce edukacyjnej do kina na projekcję filmu - reż.Andrzej Wajda "Wałęsa człowiek z nadziei". W tym roku mija 30 rocznica otrzymania przez Lecha Wałęsę Pokojowej Nagrody Nobla.

Żegnamy naszego nauczyciela

Odszedłeś cicho i bez pożegnania,
Jak ten, co nie chce swym odejściem smucić,
Jak ten, co wierzy w chwili rozstania,
że ma niebawem z dobrą wieścią wrócić.Z żalem zawiadamiamy, że w dniu 7 października 2013 roku odszedł nasz nauczyciel pan Andrzej Giziński. Uroczystości pogrzebowe odbędą się w dniu 12 października 2013 roku (sobota) o godz. 1230 w Kościele Parafialnym pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa przy ulicy Borkowskiej 1 (Stara Miłosna).

Festiwal oświatowy

Zespół Szkół Nr 42 przygotował szereg atrakcji dla mieszkańców Ursusa w ramach sobotniego Festiwalu Oświatowego. Stoisku, które starannie przygotowali nauczyciele i uczniowie  szkoły patronował Julian Tuwim, a hasło „Spełniamy nasze marzenia w świecie wyobraźni Juliana Tuwima” oraz rysunki Słonia Trąbalskiego, Dyzia Marzyciela, Murzynka Bambo i wielu innych bohaterów z utworów poety wprowadziły uczestników festynu  w atmosferę utworów pisarza. Młodzież i nauczyciele zapraszali do wspólnej zabawy i licznych konkursów. Wielkim powodzeniem cieszyło się przeciąganie rzepki, malowanie twarzy, rysowanie postaci z bajek poety czy przygotowywanie kolorowych wagoników do Tuwimowskiej lokomotywy. Bawiono się też czytając rodzinnie fragmenty Ptasiego radia czy też rozwiązując kalambury. Wszyscy uczestnicy zabawy otrzymywali dyplomy i słodkie upominki. Przy namiocie Zespołu Szkół Nr 42 wszyscy chętni mogli puszczać bańki mydlane oraz skosztować „Witaminek dla rodzinek” czyli świeżych owoców i warzyw. Na festiwalowej scenie uczniowie Zespołu Szkół nr 42 zaprezentowali z wielkim powodzeniem trzy piosenki do tekstów Juliana Tuwima: Na pierwszy znak, Skakankę oraz parafrazę słynnej Lokomotywy. W dwóch pierwszych zaprezentowała się uczennica klasy 3 technik obsługi turystycznej Maryna Symon, Lokomotywę zaś wykonali zbiorowo  technicy informatycy - uczniowie klas 1 i 3 - Damian Dziuba, Patryk Porzeziński, Adam Dzadza i Patryk Karwacki. Impreza, przy nad wyraz przyjaznej aurze, okazała się udanym i integrującym wydarzeniem w życiu szkoły i dzielnicy.

Wycieczka do Centrum Nauki Kopernik

27 września 2013 r., w ramach Światowego Dnia Turystyki odbyła się wycieczka uczniów klas I, II i III Technikum Obsługi Turystycznej do Centrum Nauki Kopernik. Uczniowie wraz z nauczycielami przedmiotów zawodowych mieli okazję zapoznać się z ekspozycjami oraz uczestniczyć w samodzielnym przeprowadzaniu doświadczeń naukowych na interaktywnych wystawach.
Młodzież wykazała się dużym zainteresowaniem i pasją poznawczą. Chętnie uczestniczyła w doświadczeniach. Wycieczka okazała się przydatnym, interesującym wydarzeniem.
Okazuje się, że nauka może być bardzo przyjemna!

Międzynarodowa gra miejska „Na tropie złodzieja języków”

W sobotę, 28 września 2013r, w ramach obchodzonego w Warszawie Europejskiego Dnia Języków uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Międzynarodowej Grze Miejskiej. W tym roku impreza odbyła się pod hasłem „Na tropie złodzieja języków”. Ów tajemniczy złodziej ukradł słowa z języków ośmiu państw, a zadaniem uczestników gry było podążanie jego tropem i odnalezienie zaginionych wyrazów. W tym celu odwiedzaliśmy różne zakątki w Warszawie-szkoły języków obcych i księgarnie, by tam rozwiązywać zagadki lingwistyczne i przy okazji poznawać bogatą kulturę różnych krajów. Zabawa była przednia-pogoda nam sprzyjała, więc wielogodzinny spacer po Warszawie połączony z rozwiązywaniem ciekawych zadań był prawdziwą przyjemnością dla ducha i dla ciała.

Rozpoczęcie roku szkolnego

top